Fobia społeczna – przyczyny, objawy. Jak leczyć fobię?


Fobia społeczna - przyczyny, objawy. Jak leczyć fobię?

Fobia społeczna to jedno z najczęściej występujących zaburzeń nerwicowych. Głównym objawem tej fobii jest pojawianie się lęku w pobliżu innych ludzi, a także w różnorodnych sytuacjach społecznych. Najczęściej objawy fobii społecznej pojawiają się już w dzieciństwie lub w okresie adolescencji.

Jakie są przyczyny fobii społecznej?

Fobia społeczna, nazywana także zespołem lęku społecznego, jest uznawana za jedno z trzech najważniejszych zaburzeń psychicznych we współczesnym świecie. Do najważniejszych przyczyn tego zjawiska można zakwalifikować:
• czynniki genetyczne, a więc związane z dziedziczeniem;
• czynniki środowiskowe, które wpływają na rozwój dziecka, a później nastolatka, na przykład traumy;
• dodatkowo cechy osobowości i temperamentu, na przykład introwertyzm, brak odporności na krytykę.
Należy zaznaczyć, że fobia społeczna to coś znacznie bardziej poważnego niż nieśmiałość. Czasami jednak u dzieci nie można odróżnić tych dwóch zjawisk, dlatego należy je bacznie obserwować lub udać się z maluchem do odpowiedniego psychologa w swoim mieście. 

Jakie są objawy fobii społecznej?

Można wyróżnić następujące objawy fobii społecznej:
1. Znaczna obawa przed znalezieniem się w centrum uwagi, przebywaniem w pobliżu innych ludzi i zachowaniem się w taki sposób, który może okazać się kompromitujący (jest to najważniejsze kryterium diagnostyczne).
2. Objawy somatyczne: pocenie się, dygotanie, przyspieszenie rytmu serca, utrudnione oddychanie, nudności lub wymioty, zawroty głowy, dreszcze, uderzenia gorąca.
3. Trudności z wypowiadaniem się, chęć ucieczki z danej sytuacji. 
Warto dodać, że symptomy fobii społecznej ujawniają się w różnorodnych sytuacjach, na przykład w trakcie wystąpień publicznych, zebrań, rozmów z dużą grupą osób. 

Jak leczyć fobię społeczną?

Leczenie fobii społecznej to długotrwały proces, który należy rozpocząć jak najszybciej po pojawieniu się objawów. Podstawą są spotkania z psychologiem, w formie terapii indywidualnej. Na terapię można zapisać się na przykład tutaj: https://www.psyche-balans.pl/
Psyche-balans swój gabinet ma w centrum miasta Warszawa.
Najbardziej popularnym rodzajem psychoterapii jest ta poznawczo-behawioralna, która pozwala na pozbycie się objawów zaburzenia. Leczenie fobii społecznej powinno także opierać się na psychoedukacji, a także rozpoznaniu tych sytuacji, które wywołują u pacjenta lęk. W procesie leczenia fobii społecznej duże znaczenie ma wchodzenie w te sytuacje, które są trudne i powodują pojawienie się lęku i objawów somatycznych. 

Dodaj komentarz