Gdy czas na wizytę u dermatologa…


Gdy czas na wizytę u dermatologa...
Łuszczyca, egzema i AZS to bardzo często występujące choroby skóry, które wymagają interwencji lekarza. Ciężko je rozpoznać, co więcej można je pomylić lub uznać za całkiem inną chorobę, która będzie wymagała całkowicie odmiennego sposobu leczenia. Warto jednak orientować się jakie objawy są zwiastunem konkretnej choroby i na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wystąpią u nas (lub u naszych bliskich) niepokojące zmiany skórne.

Łuszczyca 
Łuszczyca znana jest ludzkości od wieków. Już ok. 460–370 roku p.n.e. Hipokrates sporządził opis kliniczny choroby, której objawy do złudzenia przypominały objawy łuszczycy. Niestety łuszczyca aż do XIX wieku była mylona z trądem, co było bardzo krzywdzące dla chorych. Łuszczyca nie jest bowiem chorobą zaraźliwą. Jest niezłośliwa, przebiegła choroba, która potrafi nawracać, ale też często jej objawy samoczynnie ustępują na jakiś czas. Objawem łuszczycy są oczywiście zmiany skórne w postaci czerwonych plam o wyraźnych brzegach. Prawie zawsze łuszczycy towarzyszy także łuszczyca paznokci, natomiast u około 5–20% chorych na łuszczycę pospolitą występuje jej stawowa odmiana. Uważa się, że pacjenci chorzy na łuszczycę mają do tego predyspozycje genetyczne. Chorobę mogą wywoływać m.in. infekcje, uszkodzenia naskórka, leki, alkohol, a nawet silne wstrząsy psychiczne.

Egzema
Egzema jest chorobą skóry o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym, która może (ale nie musi) być spowodowana reakcją alergiczną. Egzema dotyka wierzchnich warstw skóry – naskórka i tzw. warstwy brodawkowatej. Choroba zaczyna się zaczerwienieniem i pojawieniem grudek i pęcherzyków. Czasami pojawiają się zmiany ropne, które z kolei prowadzą do powstawania strupów. Objawem egzemy jest również świąd, na który skarżą się pacjenci. Jednak należy zaznaczyć, że drapanie zmian może tylko pogorszyć sytuację (np. doprowadzić do infekcji lub powstania blizn). Wyprysk może pojawić się po kontakcie z czynnikiem uczulającym, np. biżuterią itp. Dodatkowo problemy skórne podczas egzemy może spotęgować stres, brak odpowiedniej higieny. Egzema, podobnie jak łuszczyca, nie jest chorobą zakaźną i kontakt z chorym nie jest obciążony ryzykiem zakażenia.

Atopowe zapalenie skóry
AZS jest to odmiana egzemy, w dermatologii określana jako ermatoza. Jest to choroba skóry przebiegająca z okresami zaostrzeń i remisji. Towarzyszą jej zmiany skórna na głowie i twarzy oraz w okolicach kolan i łokci. Za przyczynę występowania AZS uznaje się uwarunkowania genetyczne, które powodują niewłaściwą reakcję układu immunologicznego na małe dawki antygenów.Choroba dotyka od 0,25 do 20% populacji. Najczęściej występuje we wczesnych latach życia, jednak niektórzy chorzy mogą borykać się z jej nawrotami nawet całe życie. Podobnie jak dwie pozostałe choroby, AZS nie jest zaraźliwe. 

Pierwszym krokiem zawsze powinno być udanie się do lekarza, by zdiagnozował dany przypadek. Każdą chorobę powinno się leczyć odpowiednimi lekami, a każdego pacjenta traktować indywidualnie. Istotne jest też to, że czynnikiem powodującym chorobę mogą być zupełnie inne substancje i uwarunkowania.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl

Dodaj komentarz

Komentarz do “Gdy czas na wizytę u dermatologa…

  • CBD

    Witam.. Konopna maść uniwersalna pomoże nam przy wielu schorzeniach. Zawarty w maści ekstrakt konopny działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dzięki zawartości wyciągu z kwiatu z konopi z aktywnymi składnikami CBD maść ta może pozytywnie wpływać nie tylko w szerokim zakresie dolegliwości skórnych, ale także pomaga w różnego rodzaju boleściach, zranieniach, czy zapaleniach. Kannabinoidy zawarte w konopiach pomagają przy bólach różnego pochodzenia spowodowanych uszkodzeniem, lub wywołanych stanem zapalnym, przy bólach: stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów), mięśni , ścięgien… https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/9-konopna-masc-uniwersalna-100ml.html