Gdy doskwiera wątroba


Gdy doskwiera wątroba

Stwierdzenie, jakoby wątroba bolała, mija się z prawdą. Gruczoł bowiem nie jest unerwiony, dlatego nie może być przyczyną podobnych dolegliwości. Zdarza się jednak, że jego powiększone rozmiary powodują ucisk na inne narządy i wówczas rzeczywiście ból może występować. Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją jakiekolwiek domowe sposoby, które mogą okazać się pomocne?

Co robić gdy ból pojawia się nagle?

Nagłe ataki bólu są zazwyczaj spowodowane przejedzeniem, zbyt dużą ilością tłustych potraw lub alkoholu. W takich przypadkach wskazane jest przyjęcie możliwie jak najbardziej wygodnej pozycji. Dodatkowo, warto rozluźnić wszystkie uciskające elementy ubrania, zwłaszcza paski, można także rozpiąć spodnie. Dzięki temu zmniejszy się nacisk na gruczoł. Zaleca się ponadto delikatny masaż bolących okolic. Doraźnie należy sięgnąć po specjalistyczne leki, z reguły dostępne bez recepty. Ich asortyment jest bardzo szeroki, bazują najczęściej na całkowicie naturalnych składnikach. Sprawdzić mogą się również ciepłe okłady. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie, nie leczenie, dlatego jeśli jest to możliwe, warto unikać długich biesiad przy tłusto zastawionym stole, z reguły suto zakrapianych alkoholem. Skorzystaj z kwestionariusza, aby ocenić stan swojej wątroby.

Działania długofalowe

Jeśli dolegliwości związane z wątrobą nie należą do rzadkości, a wręcz przeciwnie, pojawiają się regularnie, wówczas trzeba podjąć działania długofalowe, a nie tylko decydować się na chwilowe rozwiązania. Przede wszystkim, pierwszym krokiem powinno być odstawienie napojów gazowanych, potraw tłustych, zwłaszcza smażonych. Lekka dieta jest niezbędna. Ponadto, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który jeśli uzna to za konieczne, zleci dalsze badania lub wizyty u specjalisty. Zdarza się bowiem, że kłopoty z wątrobą są spowodowane nie tylko folgowaniem sobie przy stole, ale poważniejszymi schorzeniami, które wymagają odpowiedniego leczenia. Absolutnie nie należy lekceważyć takich objawów. Pomocne okazują się również naturalne zioła do picia, jak chociażby mięta czy melisa. Ich gotowe do zaparzenia torebki można dostać w każdej aptece. Na rynku dostępne są także specjalne mieszkanki ziołowe, których zadaniem jest minimalizowanie dolegliwości wątrobowych. Są bezpieczne, nie uzależniają, można je stosować bez konsultacji z lekarzem. Doskonałe efekty gwarantuje między innymi ziele karczochów lub wyciąg, który jest otrzymywany z nasion ostropestu plamistego. Dwie łyżeczki ostropestu każdego ranka i wieczora to remedium na obciążoną wątrobę. Zioło można dodawać także do spożywanych posiłków. Podobne działanie wykazuje mniszek lekarski.

Dodaj komentarz