Gdy w domu pojawia się przemoc


Gdy w domu pojawia się przemoc

Przemoc w rodzinie to zjawisko bardzo powszechne,

z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Często trudno nam uwierzyć w to, że nasz dobry kolega z pracy, sympatyczny i kompetentny, w domu zmienia się w tyrana. Niestety, wielu sprawców przemocy w rodzinie to ludzie, którzy są otoczeni szacunkiem w swym środowisku i którzy cieszą się bardzo dobrą opinią. Często swych partnerów w towarzystwie traktują z szacunkiem, zaś sytuacja ulega drastycznej zmianie w domu – w czterech ścianach, gdy nie ma świadków. Przemoc domowa ma różne formy. Jedni używają pięści, inni – przykrych słów, szykan i obelg. Są tacy, którzy swych partnerów tyranizują, inni groźbami wymuszają na nich określone zachowania. Jedno łączy ofiary domowej przemocy – starają się ukryć swój problem przed innymi, co więcej – same czują się winne zaistniałej sytuacji. To chore, ale niestety prawdziwe. Tylko niewielki odsetek ofiar przemocy domowej decyduje się na opowiedzenie innym o swych problemach, tylko nieliczne ofiary szukają pomocy.

Jak to wszystko odbija się na zdrowiu ofiary domowej przemocy?

Zdrowie fizyczne cierpi w znacznym stopniu. W przypadku ofiar przemocy fizycznej konsekwencje związane z utratą zdrowia są doskonale widoczne. To urazy, połamane kończyny, obrzęki i inne „pamiątki” po zadanych ciosach. Są też konsekwencje zdrowotne mniej widoczne. To dolegliwości, które pojawiają się jako efekt życia w ciągłym stresie. Stres prowadzi do bezsenności, powoduje problemy żołądkowe, zaburzenia apetytu i wiele innych problemów. Zarówno przemoc fizyczna, jak i emocjonalna, wpływają bardzo niekorzystnie na zdrowie psychiczne ofiary. Stany depresyjne i lękowe, izolowanie się od dotychczasowych znajomych i rodziny, życie w przekonaniu, że nic dobrego już człowieka nie może spotkać – to najczęściej spotykane skutki przemocy domowej, które występują w strefie psychicznej.
Przemoc domowa wpływa również niekorzystnie na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci, które są jej świadkami. Niestety, wiele problemów emocjonalnych będących efektem panującej w rodzinnym domu sytuacji towarzyszy im już przez całe życie. Jak dzieci reagują na przemoc domową i jakie konsekwencje ponoszą ci najmłodsi świadkowie rodzinnych konfliktów?

Dzieci będące świadkami przemocy często same odczuwają silny lęk, nawet wtedy, gdy nie są bezpośrednimi ofiarami domowej przemocy. Często zdarza się, że w swym dorosłym życiu dzieci naśladują zachowania swych rodziców. Jedne pakują się w toksyczne związki, w których one stają się ofiarami przemocy. Inni w swym dorosłym życiu sami stają się jej sprawcami.

Dzieci dorastające w domach pełnych przemocy wykazują również typowe dla takich przypadków objawy. Zazwyczaj mają problemy z bawieniem się z rówieśnikami, często cierpią z powodu nocnych koszmarów. Nocne moczenie, uczucie przygnębienia, a nierzadko również zachowania agresywne to kolejne objawy, mogące świadczyć o tym, że dziecko w swym rodzinnym domu bywa świadkiem przemocy. Są dzieci, które unikają chodzenia do szkoły i kontaktów z rówieśnikami, zaś w grupie czują się niepewnie. Są takie, którym towarzyszą poważne dolegliwości zdrowotne, będące skutkiem ciągłego stresu. Bóle głowy i brzucha to najczęściej występujące problemy. Niestety spora grupa dzieci szuka ucieczki przed problemami domowymi w alkoholu i narkotykach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *