Gradówka – Objawy, leczenie


Gradówka - Objawy, leczenie
Gradówka jest zgrubieniem powiek wywołanym przewlekłym stanem zapalnym gruczołu Meiboma. Jest on spowodowany zakażeniem różnego rodzaju bakteriami.

Przyczyny

 

 Przyczynami występowania gradówki są zakażenia bakteryjne. Pojawia się ona zazwyczaj w momencie obniżonej odporności organizmu. Organizm wtedy jest osłabiony i nie jest w stanie wystarczająco dobrze walczyć z wirusami i bakteriami. Jednak największe ryzyko zakażenia występuje wśród osób, które noszą soczewki kontaktowe, są zarażone gronkowcem lub posiadają niedoleczony jęczmień. W przypadku ostatniego dzieje się tak, ponieważ gradówkę wywołują te same bakterie, co jęczmień.

 

Objawy

 

 Gradówka jest bardzo często mylona z jęczmieniem. Różnicą jest jednak to, że jęczmień wywołuje bardzo silny ból, a także często jest zaczerwieniony. W przypadku gradówki, nie odczuwa się żadnych innych objawów poza widoczną krostką znajdującą się zazwyczaj na górnej powiece oka. Nie jest ona ani zaczerwieniona, ani nie towarzyszy jej żaden obrzęk. Przy czym jęczmień znika samoistnie po jakimś czasie, jeżeli się go leczy, to nawet można się go pozbyć bardzo szybko. Gradówka ma to do siebie, że nie znika bez zastosowania odpowiedniego leczenia. Jeżeli więc taki guzek utrzymuje się już bardzo długo na skórze,  to warto zwrócić się do odpowiedniego specjalisty albo rozpocząć leczenie na własną rękę.

 

Leczenie

 

 Gradówkę można przede wszystkim leczyć podobnie, jak jęczmień. Dobrze sprawdza się przykładanie saszetki zielonej herbaty, która ściąga opuchliznę. Jeżeli herbata nie pomaga, to można spróbować przykładać w ten sam sposób ziele świetlika. Ważne jest jednak aby przygotowany kompres był suchy, a samo jego stosowanie powinno się powtarzać nawet do pięciu razu dziennie po 15 minut. Warto jednak pamiętać o tym, że po przeprowadzeniu takiego leczenia sam guzek może pozostać, jednak będzie on wtedy zaczerwieniony i wypełniony łojem, który jest dobrą pożywką dla wszystkich bakterii. Ściągać takiego guzka nie powinno się na własną rękę. Należy udać się z nim do lekarza. On odpowiednio usunie guzek, opatrzy ranę i z pewnością przepisze antybiotyk, który przyspieszy gojenie się rany.

 

Zapobieganie

 

 Bardzo ważne jest profilaktyczne chronienie oczu przed występowaniem tego typu zmian chorobowych, jak gradówka. Bardzo ważna jest ich odpowiednia higiena. Ważne jest codziennie i dokładnie zmywanie makijażu z oczu. Przy czym nie powinno się stosować również kosmetyków uczulających. Przed zastosowaniem nowego kosmetyku warto jest nałożyć jego próbkę na skórę i poczekać czy nie wystąpią żadne reakcje alergiczne. Uważać muszą szczególnie osoby, które noszą soczewki kontaktowe. Ważne jest ich regularne zmienianie i nie pozostawianie ich na noc, jeżeli nie są do tego przystosowane. Przed kolejnym założeniem należy wymoczyć je w odpowiednim płynie, a także umyć dokładnie ręce przed rozpoczęciem wykonywania czynności. Nie wystarczy jednak umycie ich wodą.  Należy umyć je dokładnie wodą z mydłem, aby żadne zarazki nie dostały się do oka.

Artykuł powstał we współpracy z okulista-trojmiasto.pl

Dodaj komentarz