Grzybica paznokci – komu zagraża i jak się przed nią bronić?


Undofen

Nieestetyczne zmiany wyglądu, szarzenie i matowienie płytki, nieprzyjemny zapach, łuszczenie się paznokcia – wszystkie te objawy wskazywać mogą na zakażenie grzybicą. Choroba ta atakuje wiele osób i bardzo łatwo jest się nią zarazić. Niestety leczenie bywa znacznie trudniejsze… Jak radzić sobie z tą chorobą?

Zakażenie dermatofitami to częsty problem. Borykają się z nim także bardzo zadbane osoby, prowadzące zdrowy tryb życia. Przyczyną tej sytuacji jest fakt, że choroba niezwykle łatwo się rozprzestrzenia. Szczególnie często spotykanym schorzeniem jest grzybica paznokci u nóg, bowiem warunki panujące w butach (zwłaszcza tych ciepłych lub mało przewiewnych) sprzyjają rozwojowi grzybów. Niekiedy może dojść także do zakażenia płytek paznokci u rąk, zwłaszcza jeśli występują już zmiany grzybicze stóp. Najczęstszą przyczyną zarażenia są uchybienia w kwestii higieny. Rozwojowi grzybicy sprzyjają jednak także takie czynniki jak przechodzenie terapii antybiotykowej, przyjmowanie sterydów czy chemioterapia. Odnotowano powiązania pomiędzy częstotliwością zakażenia dermatofitami a występowaniem chorób ogólnoustrojowych: otyłości, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych. W przypadku zachorowania należy działać jak najszybciej – możemy sięgnąć po skuteczne preparaty przeciwgrzybiczne, które pomogą zahamować rozwój choroby i wyeliminować objawy.

Jak ochronić swoje stopy?

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji pojawienia się grzybicy na naszych stopach i dłoniach, należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Do zakażenia bardzo często dochodzi na basenie, w saunie bądź w publicznych natryskach. Pamiętajmy, aby w takich miejscach zawsze mieć ze sobą własne klapki i nigdy nie pożyczać ich nikomu innemu. Nie należy także używać cudzych przyborów do obcinania i pielęgnacji paznokci. Ryzykowne jest zakładanie butów bądź skarpet należących do innej osoby. Ze względu na to, że grzyby rozwijają się najlepiej w ciepłym i wilgotnym środowisku, koniecznie zwracajmy uwagę na dokładne wycieranie stóp po kąpieli, z przestrzenią międzypalcową włącznie. Skarpetki, których używamy, powinny być wykonane z materiałów „oddychających”, dobrze odprowadzających wilgoć. Istotna jest także jakość butów, które muszą zapewnić stopom odpowiednią wentylację. Zbyt małe buty, powodujące uszkodzenia płytek paznokci, również mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Ryzyko zakażenia grzybicą zmniejszymy, unikając zbyt krótkiego przycinania paznokci.

Grzybica to także problem dłoni

Zainfekowanie grzybicą paznokci dłoni zazwyczaj poprzedza choroba stóp. Krótko mówiąc, dochodzi do przeniesienia dermatofitów ze stóp na dłonie, co wynika przede wszystkim z niezachowania zasad higieny. Za każdym razem, kiedy zajmujemy się pielęgnacją zakażonych paznokci u nóg, powinniśmy dokładnie i starannie umyć ręce, najlepiej stosując środki grzybobójcze. Należy uważać także na wszelkie naruszenia struktury paznokci dłoni czy skórek dookoła, ponieważ grzyby zdecydowanie łatwiej wnikają w miejsca uszkodzone lub zranione. Co więcej, grzybica częściej atakuje paznokcie nadwyrężone przez noszenie tipsów. Miejscem, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, jest także gabinet kosmetyczki. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do przyborów stosowanych podczas manicure bądź przestrzegania zasad higieny, nie bójmy się zwrócić na to uwagę. Dzięki temu możemy uniknąć bardzo nieprzyjemnego i długotrwałego w leczeniu zakażenia.

Pamiętajmy, że choć grzybica może zaatakować każdego, to zachowując wszystkie opisane powyżej środki ostrożności mamy dużą szansę, by się przed nią ustrzec. A jeśli już zauważymy pierwsze, czasem nawet drobne zmiany w wyglądzie płytki paznokcia, reagujmy szybko i zdecydowanie!


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Grzybica paznokci – komu zagraża i jak się przed nią bronić?

 • zuzek

  przede wszystkim trzeba zadbać o higienę, na basenie nie
  zapominać o klapkach, nie dzielić się ręcznikiem, pamiętać o zmianie skarpet. niby
  rzeczy oczywiste, ale wiele osób o tym zapomina. o kilku ciekawostkach warto
  poczytać na leczpaznokcie.pl, na przyszłość i jak się było totalni
  zapominalskim w podstawowych kwestiach 😀

 • Joanna Kowalska

  zuzek, mi sie podoba aplikacja na telefon z ich strony, która ci przypomina kiedy masz pulsy w dawkowaniu leków na grzybicę. Bardzo fajna rzecz.