Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?


Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?
Miejsca intymne to niezwykle delikatna część kobiecego ciała. Bardzo łatwo jest złapać nieprzyjemną infekcję… jedną z nich jest grzybica pochwy. Schorzenie bardzo dokuczliwe, bardzo trudne do wyleczenia i bardzo lubiące powracać… Jak poradzić sobie z grzybicą pochwy?

Komu grozi grzybica pochwy?

Wydawać by się mogło, że jeśli kobieta dba o higienę intymną, to nie jest narażona na infekcje intymne. Niestety, nie jest to takie proste! Czyhają one na basenie i w saunie, można się nimi zarazić od partnera seksualnego, spowodować je może też bielizna ze zbyt mało przewiewnych materiałów.

Grzybica pochwowa najczęściej jednak atakuje kobiety, których flora bakteryjna została zaburzona. Powodów może być mnóstwo: od antybiotykoterapii, poprzez stosowanie pigułek antykoncepcyjnych, aż po naturalne zmiany hormonalne w organizmie (np. menopauza, ciąża).

Flora bakteryjna zmienia się także naturalnie w zależności od cyklu owulacyjnego. Chociażby dlatego warto wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne, kiedy następuje owulacja – tuż przed i w trakcie miesiączki ryzyko infekcji intymnej zwiększa się.

Jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Zmiany w składzie flory bakteryjnej spowodowane są tym, że na różnych etapach cyklu owulacyjnego wydzielane są inne ilości damskich hormonów. Od tego też zależy wygląd wydzieliny z pochwy, która może być przejrzysta lub lekko biaława, śliska i bez zapachu.

Jeśli zauważysz, że śluz zmienił się pod względem konsystencji, koloru lub zapachu – może być to oznaką infekcji intymnej, np. grzybicy pochwy. Poniżej znajdziesz jej najczęstsze symptomy:

  • Biała, grudkowata wydzielina z pochwy o słodkawym zapachu
  • Świąd i pieczenie pochwy
  • Suchość pochwy
  • Zaczerwienienie, obrzęk sromu

Nigdy nie ignoruj objawów grzybicy pochwy ani innych niepokojących zmian! Infekcje intymne (nie tylko grzybica) mogą być bardzo groźne – powikłania mogą doprowadzić do zakażenia lub zapalenia wewnętrznych narządów płciowych, a nawet do bezpłodności!

Jak leczyć grzybicę? Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu kobiecość.info.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?