Hashimoto – jak rozpoznać chorobę?


Hashimoto – jak rozpoznać chorobę?
Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą, która dotyczy gruczołu tarczycy.

Tylko w Polsce cierpi na nią blisko 700 tysięcy osób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są to statystyki medyczne, nie wiadomo dokładnie, ile osób choruje, ale Hashimoto nie została jeszcze rozpoznana. Znacznie częściej borykają się z nią kobiety.

Czym jest choroba Hashimoto?

To choroba autoimmunologiczna, która niekorzystnie wpływa na cały układ odpornościowy. W efekcie organizm przestaje bronić się przed infekcjami, powstaje stan zapalny. Ten ma wpływ na funkcjonowanie człowieka. Bardzo często prowadzi też do niedoczynności tarczycy.

Najczęściej występujące objawy

Chroniczne przemęczenie, senność, uczucie przygnębienia i rozdrażnienia, nerwowość, huśtawka nastrojów, bezsenność, zaburzenia koncentracji i pamięci to tylko niektóre z symptomów, które są typowe dla choroby Hashimoto.

Do takich objawów dochodzą również te czysto fizjologiczne. Chory może cierpieć na nadmierną potliwość, przewlekłe zaparcia naprzemienne z biegunkami. Pacjenci z Hashimoto mają zwykle nadwagę, nie potrafią utrzymać wagi ciała na odpowiednim poziomie. Typowy jest też podwyższony poziom cholesterolu. Kobiety cierpią z powodu suchej skóry, obrzęków twarzy, o wiele bardziej obfitych miesiączek.

Profesjonalna diagnostyka

Podstawą rozpoznania choroby Hashimoto jest wizyta u endokrynologa. To lekarz, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wszelkich chorób, jakie wiążą się z gruczołem tarczycy. Medyk zleca najczęściej badania krwi – w tym przypadku ważne jest wykonanie badań, które mają określić poziom hormonów, przede wszystkim TSH, fT3, fT4. Dodatkowymi badaniami krwi mogą być te, które dotyczą przeciwciał przeciwtarczycowych, to aTPO oraz aTG.

Diagnoza Hashimoto nie może odbywać się bez badania ultrasonograficznego. Okazuje się, że USG gruczołu tarczycy to jedno z najczęściej wykonywanych badań. Weźmy pod uwagę, że choroby tarczycowe to najczęściej występujące choroby współczesnej cywilizacji. USG tarczycy wykonywane pod kątem choroby Hashimoto pozwala wykryć obecność miąższu hypoechogenicznego, który jest za tę chorobę odpowiedzialny. Bardzo często dopełnieniem badania jest biopsja tkanki gruczołu tarczycy – pobiera się wtedy wycinek, który następnie poddawany jest analizie histopatologicznej. Ta da dokładny obraz stanu gruczołu, wyeliminuje również bądź potwierdzi ewentualne stany zapalne oraz zmiany onkologiczne. Warto wiedzieć, że rak gruczołu tarczycy to jeden z najczęściej diagnozowanych, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie choroby onkologiczne.

Czy Hashimoto można leczyć?

Oczywiście, że tak i to skutecznie. Okazuje się, że leczony jest gruczoł tarczycy, który uległ zmianom w wyniku Hashimoto. Leczenie trwa bardzo często przez całe życie. Oprócz leków farmaceutycznych, które mają ujarzmić hormonalną burzę, zaleca się także stosowanie dietoterapii. Leczenie Hashimoto bardzo często przebiega przy współpracy całego zespołu lekarzy. Głównie to endokrynolog oraz dietetyk.

Artykuł powstał w oparciu o treści zawarte na stronie Gabinet-USG-Mokotow.pl.

Facebook Comments