Hemoroidy – wstydliwa choroba z groźnymi powikłaniami


Hemoroidy - wstydliwa choroba z groźnymi powikłaniami
Hemoroidy to guzki krwawnicze, z którymi może borykać się nawet co drugi Polak.

Statystyki dotyczące tej choroby nie mogą być niestety dokładne, ponieważ schorzenie to uznawane jest za wstydliwe, przez co ogromna grupa potencjalnych pacjentów nawet nie udaje się do lekarza w celu profesjonalnej diagnozy.

Pamiętajmy jednak, że hemoroidy są groźną przypadłością, która szybko daje nie tylko uporczywe objawy, ale przyczynia się również do powstania niebezpiecznych powikłań. W skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia nowotworu odbytu i zgonu. Właśnie dlatego nie można ich bagatelizować, ale po wystąpieniu pierwszych objawów udać się do proktologa. To lekarz o tej specjalizacji zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem hemoroidów.

Objawy hemoroidów

Przez długi czas hemoroidy mogą nie dawać żadnych objawów. Guzki nie muszą być też wyczuwalne, ponieważ zdarza się, że pojawiają się w wewnętrznej części odbytu. Jeśli jednak dojdzie do ich wypchnięcia, najczęściej sprawiają ból, świąd, pieczenie. Chory nie może w pełnym komforcie siedzieć, w późniejszym stadium problemem jest także chodzenie. Guzki mogą też krwawić, może sączyć się z nich specyficzna wydzielina. To już zaawansowane stadium, które wymaga profesjonalnej kuracji.

Najczęściej spotykane zachowanie pacjentów

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest leczenie hemoroidów. Warszawa i wszystkie inne miasta w Polsce posiadają placówki, w których przyjmują lekarze zajmujący się niwelowaniem tego schorzenia. Niestety większość chorych wcale nie udaje się do gabinetów lekarskich. Zamiast tego albo bagatelizują zupełnie problem albo starają się samodzielnie zwalczyć chorobę. Idą do apteki, w której do nabycia są leki na hemoroidy dostępne bez recepty. To najczęściej maści oraz czopki i z całą pewnością mogą być one skuteczne, ale jedynie w początkowym stadium rozwoju choroby. Po samodzielnym leczeniu problem hemoroidów wraca zresztą ponownie za jakiś czas.

To proktolog powinien wskazać najlepsze leczenie. Dzisiaj w pełni skuteczne jest tzw. gumkowanie oraz laseroterapia. W bardzo zaawansowanych przypadkach konieczna musi być jednak interwencja chirurga. Proktolog również powiadomi o możliwości pojawienia się niebezpiecznych powikłaniach, o których często nie wiedzą chorzy, którzy wstydzą się hemoroidów.

Możliwe powikłania hemoroidów

Już na wstępie informowaliśmy, że bagatelizowanie hemoroidów nie jest dobrym rozwiązaniem. Chory naraża się wtedy nie tylko na niemożność normalnego funkcjonowania, ale także wystąpienie naprawdę groźnych chorób. Proktolodzy potwierdzają, że hemoroidy mogą przyczynić się nawet do wystąpienia raka złośliwego odbytu. W większości przypadków dochodzi do niedokrwienia, zakrzepów żyły, infekcji bakteryjnych oraz owrzodzeń. Wszystkie te przypadłości są trudne i długotrwałe w leczeniu. Wszystkie sprawiają też ogromny dyskomfort. Właśnie dlatego po wyczuciu guzków albo świądu, który jest pierwszym objawem hemoroidów, należy niezwłocznie udać się do proktologa.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową przychodni Optomedica.

Dodaj komentarz