Hipotonia – jak żyć bez energii?


Hipotonia - jak żyć bez energii?
Często przyczyną złego samopoczucia może być choroba zwana hipotonią. Nie jest ona bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu, naraża nas jednak na wiele nieprzyjemności związanych z brakiem energii. Lepiej zatem dowiedzieć się co to za dolegliwość i jak można z nią w miarę normalnie funkcjonować.

Czym jest hipotonia?

Zawroty głowy bądź ciągłe zmęczenie może wskazywać na zbyt niskie ciśnienie krwi a to właśnie inaczej nazywane jest hipotonią. Najczęściej dotyka ona kobiety oraz dziewczyn w okresie dojrzewania. Według wielu lekarzy schorzenie to nie wymaga leczenia. Nierzadko jednak ciężko jest z nim żyć i funkcjonować na co dzień.

Najczęstsze objawy

Do najbardziej rozpoznawalnych symptomów hipotonii zalicza się zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, bladość skóry, niedokrwienie kończyn (zimne stopy oraz dłonie), szybkie tętno oraz chroniczne zmęczenie. Czasami pojawiają się też mroczki przed oczami. Przy niskim ciśnieniu zdarzyć się może również omdlenie, co jest bardzo niebezpieczne np. podczas jazdy samochodem. Równie niebezpieczny dla kierowców, a charakterystyczny dla hipotonii objaw to zaburzenia koncentracji. Osoba cierpiąca na tę chorobę może także mieć nocne poty, napady nudności bądź źle reagować na zmianę pogody.

Skąd się bierze hipotonia?

Choroba ta może być związana z brakiem żelaza (anemią), długotrwałym stresem, cukrzycą bądź niedoczynnością nadnerczy. Pojawiać się może również przy padaczce. Niektóre kobiety cierpią na niskie ciśnienie podczas miesiączki, z racji utraty pewnej ilości krwi. Hipotonia może się również pojawić po silnym odwodnieniu bądź krwotoku. Czasami jej przyczyną są przyjmowane leki, np. psychotropowych albo na chorobę Parkinsona.

Jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć co należy zrobić w sytuacji krytycznej, kiedy czujemy, że omdlenie się zbliża. Jeżeli osobie chorej zaczyna być słabo jak najszybciej powinna zaczerpnąć świeżego, najlepiej chłodnego powietrza. Nie zaszkodzi również poluzowanie dopasowanego ubrania (odpięcie guzika bądź paska). Powinna też usiąść i pochylić głowę w taki sposób, aby znajdywała się ona poniżej poziomu serca. Dobrym sposobem jest także sięgnięcie po coś chłodnego do picia i delektowanie się tym małymi łyczkami.

Łagodzenie hipotonii na co dzień

Ważne jest, aby osoba chora przestrzegała kilku podstawowych zasad, które zdecydowanie ułatwią jej życie codzienne. Przede wszystkim nie powinna zmieniać zbyt gwałtownie pozycji, aby zapobiegać zawrotom głowy. By poprawić krążenie warto korzystać również z ciepło-zimnych pryszniców bądź sauny (ważne jest, aby po wygrzaniu się wejść do wanny z zimną wodą). Znanym i polecanym sposobem na podniesienie ciśnienia jest ruch. Sport to zdrowie, w każdej formie. Bardzo ważne dla każdego organizmu jest prawidłowe nawodnienie. Dla osób cierpiących na hipotonię jest to niezbędne, szczególnie w trakcie upałów, ponieważ wzmożona potliwość obniża ciśnienie. Takie osoby powinny również regularnie jeść, ponieważ spadek cukru we krwi również powoduje hipotonię. Jeśli chory czuje się bardzo zmęczony i wyjątkowo potrzebuje energii to dobrym pomysłem jest również filiżanka naturalnej kawy, szklanka coca-coli bądź puszka napoju energetycznego. Nie jest to jednak najzdrowsze rozwiązanie, dlatego też powinno być stosowane jak najrzadziej. Ponad to organizm przyzwyczaja się do kofeiny i potrzebuje coraz większych dawek, dlatego nie powinno się nadużywać napojów, które ją zawierają.

Hipotonia to nieprzyjemna choroba, ale można z nią żyć. Trzeba jedynie wiedzieć w jaki sposób o siebie zadbać i pomoże nam to przetrwać trudne chwile. Niskiego ciśnienia co prawda się nie leczy, nie powinno się go jednak również lekceważyć a w razie pogarszającego się stanu zdrowia należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

MK
Porady na temat różnych chorób i dolegliwości znajdziesz na: e-zdrowie.info.pl.

Dodaj komentarz