Ile kosztuje wprowadzenie leku na rynek?


Ile kosztuje wprowadzenie leku na rynek?
Firmy farmaceutyczne wydają krocie na badania nad nowymi lekami, które mają szansę wejść na rynek.

Kwoty te liczone są w miliardach dolarów. Okazuje się, że średni proces całościowego wprowadzania leku w postaci finalnej do apteki, to wydatek rzędu ponad 1,3 miliardów dolarów. Co więcej, nie dzieje się to z dnia na dzień. Od pomysłu do dostawy leku do aptek mija nierzadko 12-15 lat!

Warto wziąć pod uwagę, że koszty związane z badaniami nad lekami są znacznie wyższe. Przecież, zanim określony środek stanie się tzw. strzałem w 10, prace badawcze trwają nad innymi lekami, które okazują się porażką. Wynika z tego, że firm farmaceutyczne mogą wydawać na ten cel nawet do 5 miliardów dolarów. Tylko pojedyncze badania w profesjonalnym laboratorium to koszty w granicach 100 milionów dolarów. Wiadomo jednak, że przez lata takich badań wykonuje się ich setki.

Na szczęście minęły już czasy, kiedy jedna zaraza stawała się przyczyną śmierci całych osad. Dzisiaj leki znajdziemy praktycznie na wszystko. Rosnąca konkurencja w branży firm farmaceutycznych sprawia jednak, że te prześcigają się ciągle w oferowaniu nowych rozwiązań na walkę z cukrzycą, nowotworami, chorobami wątroby czy zwykłym katarem. Pamiętajmy również, że ciągle pojawiają się nowe choroby typowo cywilizacyjne. Do takich można zaliczyć kolejne odmiany raka.

Nowe leki są nierzadko nadzieją dla chorych, bo dla niektórych wprowadzenie ich to jak wyścig z czasem. Nie da się jednak ukryć, że chociaż laboratoria i sekcje produkcyjne wyposażone są w profesjonalne, innowacyjne technologicznie urządzenia do samej już produkcji leków, to proces ich wdrażania wciąż się wydłuża. Przyczyną mogą być ciągle zmieniające się normy dotyczące bezpieczeństwa i zachowania sterylności. Ośrodki badawczo-rozwojowe wskazują, że nad każdym lekiem pracuje też coraz większe grono specjalistów. Dzisiaj w projekty nad tylko jednym lekiem angażuje się średnio 423 badaczy. Przeprowadzają oni około 6587 eksperymentów, a czas ich pracy wylicza się na 700 874 godziny.

Długotrwały i tak kosztowny proces wdrażania leków na rynek sprawia, że w ciągu roku pojawia się na całym świecie tylko około 20 nowych produktów tego rodzaju. To niewiele, patrząc na zaawansowanie technologiczne i możliwości badawcze. Co ciekawe, nie wszystkim firmom farmaceutycznym w ogóle opłaca się wprowadzać nowy lek na rynek. Okazuje się, że nierzadko jego sprzedaż trwa krócej niż cały proces wprowadzenia do aptek. Taka sytuacja wiąże się z ogromnymi stratami, bo koncern nie zarobi na leku tyle, by inwestycja mogła się zwrócić. Co więcej, szereg maszyn i urządzeń do produkcji leków powstaje na zlecenia indywidualne. Różne komponenty mają być dobrane do specyfiki wyrabianego produktu. Jeśli lek okaże się fiaskiem, maszyny mogą stać się bezużyteczne.

Chociaż to Stany Zjednoczone wiodą prym, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę wprowadzanych na rynek światowy leków, to warto zauważyć, że Polska również takie działania prowadzi. To u nas także prężny rozwój przeżywa branża samej produkcji leków. Wszystko dlatego, że dysponujemy nie tylko wysoce wykwalifikowanymi specjalistami w tym zakresie, ale również najnowszą technologią w zakresie urządzeń do ich wyrabiania, a wszystko to zgodnie ze światowymi standardami.

Tekst powstał w oparciu o treści ze strony Vekamaf.

Dodaj komentarz