Implanty zębów czy most stomatologiczny – które rozwiązanie wybrać?


Implanty zębów czy most stomatologiczny - które rozwiązanie wybrać?
Współczesna implantologia i implantoprotetyka rozwijają się tak szybko, że dla każdego problemu związanego z utratą lub brakiem zębów, znajdziemy rozwiązanie. Czasem zastosujemy most zamocowany na implantach, w niektórych przypadkach protezę ruchomą. Wszystko zależy od stanu zdrowia i preferencji pacjenta.

Implanty zębów czy most protetyczny?

Tradycyjny most protetyczny jest rozwiązaniem pośrednim w leczeniu ubytków zębowych. Dzięki niemu wypełnimy wizualnie luki w łuku zębowym. Możemy go jednak zastosować tylko wówczas, gdy mamy zdrowe zęby, na których będziemy mogli osadzić most i zacementować. Zanim to zrobimy, zęby filarowe osłabiamy szlifowaniem, czasem zakłada się na nie korony.

Mosty protetyczne należą do uzupełnień stałych, nie będzie można ich samodzielnie wyciągnąć. Są one zatem alternatywą dla protez ruchomych, które mogą stwarzać różne problemy, na przykład wypadać z jamy ustnej. Mosty tworzy się z porcelany na podbudowie metalowej lub złotej. Wykonuje się także mosty pełnoceramiczne z zastosowaniem na przykład cyrkonu. Zakładając most protetyczny osiągniemy efekt estetyczny, ale nie zapobiegniemy zanikowi kości w miejscu ubytku zębowego. Most pozwoli tylko spowolnić ten proces. No i nie zastosujemy mostu protetycznego przy dużej ilości ubytków lub przy braku zębów brzeżnych, na których most mógłby się oprzeć. Trwałość mostów protetycznych nie przekracza zwykle 10 lat.

Możliwości, jakie niosą implanty zębów

Implanty zębowe służą nam dłużej, w niektórych przypadkach nawet całe życie. Dzięki nim możemy wypełnić jeden ubytek, kilka sąsiednich oraz leczyć całkowite bezzębie. – Implanty zębów wraz z odbudową protetyczną odczuwane są przez pacjenta, jak jego naturalne zęby. Dla niewprawnego oka są również niemożliwe do odróżnienia. Można na nich mocować mosty, korony i protezy wyjmowane lub stałe – podkreśla Beata Świątkowska-Kurnik, implantolog z kliniki stomatologicznej w Krakowie.

Implanty doceniają przede wszystkim Ci pacjenci, którzy posiadają standardowe protezy. Na implantach zębowych można odbudować nawet całe uzębienie. Co więcej – implanty zębów zapobiegają zanikowi kości, który prowadzi do zmiany kształtu twarzy. Ważne, żeby poddać się leczeniu jak najszybciej po utracie zębów lub gdy zapadnie decyzja o ekstrakcji. Unikniemy wówczas leczenia w postaci sterowanej odbudowy kości.

W zależności od odbudowy protetycznej (koron, mostów lub protez) i potrzeb pacjenta stosuje się inne implanty zębów – jednofazowe, dwufazowe lub implanty mini. Warto podkreślić, że nie zawsze musimy zastosować taką samą ilość implantów, jak liczba utraconych zębów.

Bezzębie – osadzanie protez na implantach

W przypadku pacjentów bezzębnych lub tych, którzy wymagają zastosowania protez stałych lub ruchomych, wszczepienie implantów jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Wystarczy umieścić około sześciu implantów w szczęce i około czterech w żuchwie, aby osadzić stałą protezę. W przypadku protezy ruchomej na implantach, czyli takiej, którą można wyjąć i wyczyścić, wystarczy łącznie sześć implantów. Pacjenci nie odczuwają większej różnicy w porównaniu z naturalnymi zębami.

Dodaj komentarz