Implanty zębów – nie takie straszne


Implanty zębów - nie takie straszne
Implantologia to dziedzina stomatologii prężnie rozwijająca się od ponad 40 lat. Można powiedzieć, że są to zabiegi łączące wiedzę z chirurgii stomatologicznej i protetyki. Zastosowanie implantów pozwala uzupełnić braki w uzębieniu przy pomocy specjalistycznych wszczepów śródkostnych, wykonanych z tytanu. Odpowiednio przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów gwarantuje piękne i zdrowe uzębienie przez lata.

Wszystko o implantach

Implanty wykorzystywane do zabiegów wykonane są z najwyższej jakości materiałów. Dalej to pewność, że przy zachowaniu odpowiednich reguł, zaimplementowany ząb nie ulegnie złamaniu, skruszeniu czy żółknięciu. Lekarz stomatolog dobiera rozmiar, kształt i odcień implantu w taki sposób, by był on nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia pacjenta. Pozwala to uniknąć groteskowego efektu złotych czy srebrnych zębów, znanego z dawnych lat. Swoją niezawodną wytrzymałość implanty zębowe zawdzięczają specjalnej budowie. Jest ona oparta na wielu latach doświadczeń lekarzy stomatologów i protetyków. Standardowy implant służący do odbudowy pojedynczych braków w uzębieniu składa się z wszczepu śródkostnego, łącznika i korony protetycznej. Tytanowy wszczep wkręcany jest w kość szczękową. Dzięki organicznemu zjawisku, jakim jest osteointegracja wszczep ten zrasta się z żywą tkanką i staje się częścią organizmu. Można nawet powiedzieć, że jest to mocniejsze połączenie niż w przypadku korzeni zębów naturalnych. Wykorzystanie tytanu znacząco zmniejsza ryzyko odrzutu implantu czy wystąpienia jakichkolwiek komplikacji pozabiegowych. Na łączniku umieszcza się koronę implantu, która dobierana jest tak, by idealnie dopasować się do sąsiadujących, naturalnych zębów pacjenta. 

Każdy ząb osobno

Oprócz trwałości i wysokiej estetyki zaletą implantów jest wybiórcze podejście do każdej luki w uzębieniu. Zęby można uzupełniać pojedynczo, ingerując jedynie w miejsce bez zęba. W przypadku starszych rozwiązań protetycznych często konieczne było wyszlifowanie zębów przyległych. W wielu przypadkach skutkowało to powstaniem stanu zapalnego miazgi zębowej i koniecznością wdrożenia leczenia kanałowego.

Kiedy sprawdzają się implanty

Współczesna implantologia jest bardzo rozbudowaną dziedziną stomatologii. Dzięki temu implanty wykorzystywane są w wielu przypadkach. Do najpowszechniejszych sytuacji, kiedy zaleca się wykorzystanie implantów należą: uzupełnienie pojedynczych braków w uzębieniu, stworzenie podparć do protez ruchomych w przypadku utraty zębów naturalnych, wyleczenie efektów bezzębia wywołanego parodontozą. Do niedawna osoby borykające się z tego rodzaju problemami jamy ustnej skazane były na akrylowe protezy, których funkcjonalność i wygoda noszenia pozostawiały sporo do życzenia.

Czy zabieg implantacji boli

Wiele osób obawia się zabiegu implantacji ze strachu przed bólem. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku rozległych zabiegów można zastosować sedację. Pacjent nie odczuwa więc żadnego bólu czy dyskomfortu w trakcie umieszczania implantu. Jeśli natomiast chodzi o ból pozabiegowy, podczas zrastania się wszczepu i gojenia dziąseł skutecznie zmniejszają go leki przeciwbólowe, zapisywane przez lekarza stomatologa.

Artykuł ekspercki – szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl
Facebook Comments