Infekcje pochwy w okresie ciąży


Infekcje pochwy w okresie ciąży
W czasie ciąży Twój organizm produkuje specyficzne hormony ciążowe, których skutkiem ubocznym jest zmiana pH pochwy. Jesteś wtedy bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje intymne!

Dlaczego infekcje intymne atakują ciężarne?

Pod wpływem hormonów ciążowych pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe. Takie środowisko w połączeniu z naturalną wilgocią i ciepłem jest idealną pożywką dla wszelkiego rodzaju bakterii i grzybów. To dlatego w okresie ciąży tak łatwo o infekcje intymne!
Dla ciąży i maluszka groźniejsze są infekcje pochodzenia bakteryjnego. Mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet do poronienia.
Infekcję intymną rozpoznasz bez problemu – odczuwa się wtedy pieczenie, swędzenie, a nawet kłucie w miejscach intymnych. Dodatkowo mogą pojawić się upławy o nieprzyjemnym zapachu, kolorze i konsystencji.

Leczenie infekcji intymnych

Jeśli zauważyłaś u siebie któryś z tych niepokojących objawów, czym prędzej udaj się do ginekologa. Wykona on posiew z pochwy, który pozwoli na ustalenie źródła infekcji. Dopiero wtedy możliwe jest wyznaczenie odpowiedniego leczenia.
Ginekolog dobierze antybiotyk, który będzie skuteczny w walce z konkretnym wrogiem. Nie bój się – lekarstwo nie wpłynie negatywnie na dziecko. Natomiast nieleczona infekcja może mu naprawdę zagrozić.
Już w trakcie leczenia warto pomyśleć o odbudowie właściwej flory bakteryjnej pochwy. Lekarze zalecają w tym okresie zażywanie probiotyków ginekologicznych (dowiedz się więcej na ten temat na www.provag.pl).

Jak uniknąć infekcji intymnych w czasie ciąży?

Podstawą profilaktyki w przypadku infekcji intymnych jest odpowiednia higiena. Nie chodzi jednak tylko o regularne podmywanie się i wymianę wkładek higienicznych!

  • Używaj tylko kosmetyków do higieny intymnej. Produkowane są także takie, które są dedykowane kobietom w ciąży.
  • Nie pożyczaj (ani komuś, ani od kogoś) ręczników ani gąbek.
  • Stosuj osobny ręcznik do miejsc intymnych.
  • Noś przewiewną bieliznę.

Postaw też na odpowiednią dietę! Wzmacniaj swoją odporność, jedz dużo warzyw i owoców, sięgaj po jogurty zawierające żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego. Jedz też mniej cukrów, ponieważ stanowią one pożywkę dla bakterii.

Dodaj komentarz