Innowacje w klubach fitness


Innowacje w klubach fitness
Kluby fitness wyrastają w Polsce jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Pokochaliśmy ćwiczenia w towarzystwie trenera i innych osób. Chcemy być szczupli i wysportowani, dlatego podejmujemy aktywność fizyczną. Kluby fitness korzystać mogą z szeregu innowacji, pozwalających na kompleksowe zarządzanie tego rodzaju obiektem sportowym. Wśród nich wyróżnia się między innymi elementy kontroli dostępu i zaawansowane systemy do zarządzania i rozliczania wejść klientów.

Kontrola dostępu do wnętrza klubu

Zamiast zatrudniać kilka osób na recepcji, które będą sprawdzały karnety osób ćwiczących w klubie fitness, można wykorzystywać innowacyjne, kompleksowe narzędzia służące do kontroli dostępu. Wśród nich wyróżnia się bramki obrotowe, które można dostosować do potrzeb klientów i rozmiaru klubu. Obsługa klubowiczów za pośrednictwem bramek tego typu może odbywać się sprawnie, szybko i niezawodnie.

Bramki obrotowe służą do kontroli ruchu osobowego na wejściach do stref zamkniętych – nie tylko na wejściu do klubu, ale na przykład przy saunie czy jacuzzi. Mogą współpracować z elektronicznymi systemami kontroli dostępu i umożliwiać przepuszczanie pojedynczo osób uprawnionych do wejścia. Stanowią fizyczną barierę dla dostępu osób niepożądanych. Wyposażone są na ogół w rotor z kilkoma wydzielonymi przez skrzydła sekcjami przejścia, a konstrukcję bramki stanowi mechanizm sterujący rotorem.

Oprócz bramek obrotowych można zastosować na wejściu do klubu fitness lub niektórych jego stref, kołowroty, czy śluzy. Każde z takich urządzeń można zintegrować z wybranym modelem czytnika, automatyzując proces wejścia i wyjścia klientów.

Pozostałe nowoczesne elementy kontroli dostępu

Nie tylko bramki obrotowe można zainstalować w klubie fitness dla usprawnienia kontroli klubowiczów oraz rejestracji ich wejść i wyjść. Można je zintegrować z innymi innowacyjnymi elementami, do których zalicza się czytniki tradycyjne i biometryczne. Przy wykupywaniu karnetu na zajęcia czy karnetu „open” do klubu, można go wydawać klientom w formie karty z chipem. Wystarczy później, aby osoba ćwicząca przyłożyła ją do czytnika umieszczonego przy wejściu, aby informacje zostały prawidłowo sczytane. Dzięki czytnikom identyfikacja klientów działa efektywnie i sprawnie. Można je z powodzeniem połączyć z elementami kontroli dostępu – ze śluzami, kołowrotkami czy wspominanymi bramkami obrotowymi.

Zabezpieczeniem przed dostępem do klubu osób nieuprawnionych będzie także zamek elektroniczny. On również podobnie jak bramki obrotowe, może zostać zintegrowany z systemem do zarządzania klubem. Użytkownik ma możliwość korzystania z niego w szatniach i przebieralniach. Zamki mogą służyć do identyfikacji klientów przy wejściu, jak i do każdej wydzielonej w klubie fitness strefy.

Karnetów na zajęcia w klubie fitness nie trzeba kupować i doładowywać w recepcji. Nowoczesne centra sportowe i kluby fitness instalują w swoich wnętrzach specjalne kioski. To interaktywne punkty pozwalające na usprawnienie i automatyzację procesu dołączania nowych członków do klubu. W kiosku dostępny jest dotykowy ekran, który pozwala na zakup członkostwa czy dokonanie innej płatności. Urządzenia te można personalizować i dodawać do nich kolejne funkcjonalności, np. płatności online, czy aktualności dotyczące klubu, które poszczególni klubowicze w wolnej chwili mogą odczytać przy użyciu interaktywnego kiosku czy stanowiska z tabletem, nazywanego tabkioskiem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Jawa Control – producentem systemów kontroli dostępu. Firma oferuje takie rozwiązania jak: bramki obrotowe, systemy płatnych wejść czy systemy rejestracji czasu pracy.

Dodaj komentarz