Jak alkohol wpływa na człowieka?


Jak alkohol wpływa na człowieka?
Alkohol często pojawia się na różnych imprezach rodzinnych lub firmowych. Pijemy go w całkiem sporych ilościach, czasem nawet w zbyt sporych. Ci, którym zdarzyło przesadzić z alkoholem, doskonale wiedzą, jakie są tego skutki. To „dziury” w pamięci, bóle głowy i gigantyczne pragnienie dnia następnego… Choć kac mija z czasem, negatywny wpływ alkoholu na zdrowie pozostaje. Spożycie alkoholu w umiarkowanych ilościach od czasu do czasu to jeszcze nie tragedia. Gorzej, gdy taka sytuacja zdarza się zbyt często, zaś ilość wypijanego alkoholu przerasta nasze możliwości…

Co warto wiedzieć na temat wpływu alkoholu na ludzki organizm?

Najbardziej znanym faktem związanym z wpływem alkoholu na ludzki organizm jest jego uzależniające działanie. Alkohol może uzależniać, zaś alkoholizm jest poważną i trudną do wyleczenia chorobą. Niszczy ona nie tylko zdrowie osoby pijącej, ale najczęściej także jego rodzinę. Warto zatem uważać na takie niepokojące sygnały, jak zbyt częste sięganie po alkohol nawet wtedy, gdy brak szczególnej sytuacji i powodu do świętowania.
Alkohol wpływa przede wszystkim na układ nerwowy i jest to niestety wpływ negatywny. Mózg gorzej pracuje, zmysły słabiej funkcjonują, człowiek ma problemy z oceną odległości. Choć u większości osób na początku alkohol poprawia nastrój, z czasem może wpędzać w bardziej ponury, wręcz depresyjny nastrój.
Alkohol bardzo szybko dostaje się do ludzkiego krwiobiegu i wraz z krwią roznosi się po całym organizmie. Na tym właśnie polega największy problem z alkoholem. To krew sprawia, że alkohol trafia do mózgu oraz do wszystkich narządów wewnętrznych.

Jakie są najczęściej występujące objawy związane z nadmiernym spożyciem alkoholu?

Pierwszym sygnałem są m. in. spowolnione reakcje organizmu. Najczęściej jednak osobę pijaną lub „podbitą” poznaje się po jej dobrym nastroju, zwłaszcza jeśli w dość krótkim czasie zdecydowanie się on poprawił. Alkohol sprawia, że uzyskuje się poczucie luzu. Człowiek, który wypił, zazwyczaj staje się bardziej odważny i bardziej pewny siebie. Jest to jednak krótkotrwałe działanie. Po pewnym czasie dobry nastrój mija. Z czasem mowa staje się coraz bardziej nie wyraźna, często dochodzi do nagłych zmian nastroju. Oczywiście zmiany takie pojawiają się wtedy, gdy wypita zostanie spora ilość alkoholu. Im go więcej, tym bardziej wyraźne stają się wymienione już objawy. Im więcej alkoholu trafia do organizmu, tym gorzej. Z czasem dochodzi bowiem do sytuacji, w której człowiek traci kontrolę nad rzeczywistością. Ma problemy z oceną sytuacji, nie panuje nad tym co mówi i co robi. Całkowicie traci kontrolę nad swym zachowaniem. Nadmiar alkoholu prowadzi również do takich problemów, jak zawroty głowy oraz wymioty.

Ci, którzy zbyt często nadużywają alkoholu, poważnie narażają swoje zdrowie. Szczególnie zły wpływ ma on na wątrobę, która jest niezbędna w procesie oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Oczyszczanie organizmu z etanolu, czyli najbardziej szkodliwego składnika alkoholu, to dla wątroby ogromny wysiłek. Zbyt częste picie prowadzić może do alkoholizmu, czyli do sytuacji, w której człowiek bez alkoholu nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Choroba ta wyniszcza nie tylko wątrobę. Ponieważ alkohol hamuje apetyt, alkoholicy jedzą zbyt mało, zaś ich dieta jest zbyt skromna i nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu dorosłego człowieka.

Dodaj komentarz