Jak alkohol wpływa na zdrowie?


Jak alkohol wpływa na zdrowie?

Choć wydawać by się mogło, że tylko trunki o wysokoprocentowym składzie mogą nam znacznie zaszkodzić, tak piwo i wino również zawierają składniki o negatywnym działaniu. Warto wiedzieć, co dzieje się w naszym organizmie pod wpływem alkoholu oraz jakie skutki niesie za sobą jego częste spożywanie.

Jak alkohol działa na nasz organizm?Szkodliwe działanie na układ nerwowyZaburzenia psychiczne związane z piciem alkoholu

Alkohol wpływa na układ nerwowy nie tylko powodując stałe zmiany czynnościowe mózgu, ale także zmiany organiczne. Jednym z zagrożeń jest tzw. depresja alkoholowa, spowodowana odstawianiem alkoholu, po wcześniejszym uzależnieniu. Czas trwania reakcji depresyjnej zwykle nie przekracza dwóch tygodni, jednak stanowi istotny czynnik ryzyka samobójstw. Oprócz tego, osoby nadużywające alkoholu są narażone na psychozę alkoholową. Jest to stan, któremu towarzyszą różne zaburzenia psychotyczne. Wyróżnia się różne postaci psychoz. Niektóre z nich, jak np. ostra psychoza alkoholowa utrzymują się przez krótki okres czasu, inne trwają zdecydowanie dłużej i mogą być wyjątkowo trudne w leczeniu. U wieloletnich alkoholików często diagnozowana jest także halucynoza alkoholowa oraz zespół Otella, czyli paranoja alkoholowa. W przypadku pierwszej choroby, epizody mogą pojawiać się zarówno w czasie ciągłego upojenia, jak i w momencie abstynencji. Podobnie, jak w ostrej psychozie alkoholowej, w halucynozie pacjenci doświadczają przede wszystkim omamów słuchowych. Zespół Otella występuje u mężczyzn i opiera się głównie na niezdrowej zazdrości, a co za tym idzie, urojonymi zdradami ze strony partnerek. Następnym, trudnym do zdiagnozowania schorzeniem jest padaczka alkoholowa, którą można rozpoznać dopiero po wykluczeniu wszystkich  pozostałych przyczyn jej powstania. 

Alkohol a układ krążenia

 
Jedną z najgroźniejszych przypadłości spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu jest choroba mięśnia sercowego. Wysokoprocentowe trunki powodują gwałtowne rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych, które prowadzą do zaburzeń akcji serca. O ile krótkotrwałe zaburzenia akcji serca nie zostawiają po sobie widocznych śladów, to te długotrwałe, wywołane stałym nadużywaniem alkoholu, prowadzą do trwałych uszkodzeń. Wczesne wykrycie chorób oraz późniejsza abstynencja umożliwiają niemal pełne wyleczenie. U wieloletnich alkoholików dochodzi do nieodwracalnych zmian komórek mięśnia sercowego. Pacjent w zaawansowanym stadium choroby często nie ma szans na wyzdrowienie. Kolejnym zagrożeniem, wynikającym z częstego spożywania alkoholu, jest choroba nadciśnieniowa. Powstaje ona w wyniku utrzymującego się podwyższonego ciśnienia, wywołanego zbyt częstym upojeniem alkoholowym. Wahania ciśnienia, wynikające ze spożywania procentów, mogą również prowadzić do udarów oraz porażeń mózgowych. W najlepszym przypadku choremu grozi kalectwo,  w najgorszym – śmierć.

Zagrożenia dla układu pokarmowego

 
Zaburzenia czynności układu pokarmowego należą do jednych z najczęstszych powikłań wywołanych nadużywaniem alkoholu. Wynika to z faktu, że przewód pokarmowy jest najbardziej narażony na bezpośredni kontakt ze szkodliwą substancją. 
Alkohol wywiera silny wpływ na wszystkie części układu pokarmowego, zaczynając od jamy ustnej, przez przełyk, aż po żołądek. Powoduje to serię nieprzyjemnych dolegliwości. Poza zgagą może wystąpić również krwotok z przełyku. Ponadto nadmierne spożywanie napojów alkoholowych wzmaga wydzielanie przez żołądek soku solnego, co w połączeniu z nieprawidłowym odżywianiem prowadzi do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Powikłania znacznie częściej występują u alkoholików, niż u osób niepijących. W nieleczonych przypadkach mogą skończyć się nawet śmiercią. 
Narządem najbardziej narażonym na działanie alkoholu jest wątroba, która odpowiedzialna jest za procesy metaboliczne i odtruwające. Jedną z najczęstszych chorób wywołanych nadmiernym spożywaniem alkoholu jest marskość wątroby. Początkowa faza schorzenia przebiega bezobjawowo, dlatego w momencie zgłoszenia do lekarza często jest już za późno. Wstępnym etapem choroby jest ostre zapalenie wątroby, które może być wywołane jednorazowym zatruciem alkoholem. 

Wpływ alkoholu na układ oddechowy

Większość osób nadużywających alkohol cierpi na schorzenia układu oddechowego. Głównym powodem jest obniżona odporność, spowodowana nadmiernym spożyciem wysokoprocentowych trunków. Stwarza to idealne warunki do rozwoju wirusów i bakterii. Prowadzą one do przewlekłych zapaleń dróg oddechowych. Dolegliwości są potęgowane przez palenie papierosów i częste przeziębienia towarzyszące osobom nadużywającym alkohol. Dodatkowo, po wypiciu alkoholu mamy obniżoną zdolność odczuwania zmian temperatury, a co za tym idzie ubieramy się w nieodpowiedni sposób i spędzamy zbyt długi czas na mrozie. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zapalenia płuc. Alkoholizm sprzyja także rozwojowi gruźlicy płuc. U chorych na tę zakaźną chorobę dochodzi do niewydolności oddechowej, ogólnego wyniszczenia, a nawet do śmierci. 
 
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i dietetyki.
Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.

Dodaj komentarz