Jak dbać o dłonie i paznokcie zimą


Jak dbać o dłonie i paznokcie zimą
Zima to najtrudniejszy okres dla naszych dłoni. Niesprzyjające warunki pogodowe potrafią znacznie pogorszyć stan skóry i paznokci. Jak nie dać się zimie i cieszyć się pięknymi dłońmi przez cały rok? Oto kilka podstawowych wskazówek, których przestrzeganie pomoże w utrzymaniu dłoni w dobrym stanie w tym trudnym okresie.

Chroń przed zimnem

Ochrona przed mrozem jest najważniejsza dlatego nigdy nie zapominaj o rękawiczkach. Najlepsze będą skórzane rękawiczki, dobrze izolujące od niskich temperatur, a w środku wyściełane miękkim i przyjemnym materiałem. Wełniane rękawiczki będą ciepłe ale mogą dodatkowo podrażniać skórę dłoni, dlatego jeśli masz wrażliwą skórę lepiej podaruj sobie tego typu materiały. Dobrze jest mieć kilka par tak aby pasowały do różnych okryć wierzchnich. Jedną parę awaryjnie warto mieć zawsze w torebce, tak aby były zawsze pod ręką na wszelki wypadek.

Jak dbać o dłonie i paznokcie zimą

Nawilżaj i natłuszczaj

Zimą dłonie są szczególnie narażone na wysuszenie. Dzieje się tak ze względu na różnice temperatur – mroźne powietrze na zewnątrz i ogrzane, suche wewnątrz budynków. Zawsze noś przy sobie krem nawilżający i używaj przy każdej okazji. Co jakiś czas warto też stosować specjalne maseczki czy okłady na suche dłonie. Jeśli Twoje dłonie są wyjątkowo wrażliwe nie kupuj pierwszego lepszego kremu do rąk – w takim przypadku lepiej kupić specjalne emolienty w aptece. Zwracaj też uwagę na skład wybieranych przez siebie kosmetyków i unikaj tych ze sztucznymi dodatkami i alkoholem. O wiele efektywniejsze będzie używanie naturalnych olejków czy maseł, jak np. masło shea.

Pamiętaj o manicure

Nie zapominaj o zadbanych paznokciach! Równo spiłowane i pomalowane paznokcie to wizytówka kobiety. Nie musisz koniecznie przedłużać paznokci czy używać specjalnych lakierów hybrydowych ale zadbaj o swoje paznokcie, tak żebyś nie musiała się ich wstydzić. Naturalne, krótkie paznokcie starannie pomalowane dobrymi lakierami, jak np. te marki Maybelline będą wyglądały estetycznie i elegancko. Jeśli nie lubisz kolorowych lakierów możesz używać tylko bezbarwnych odżywek, które dodatkowo wzmocnią Twoje paznokcie.

Jak dbać o dłonie i paznokcie zimą

Chroń przed detergentami

Dobrze jest wyrobić sobie nawyk mycia naczyń i sprzątania w rękawiczkach. Codzienna styczność z środkami czyszczącymi może znacząco pogorszyć stan dłoni, uszkadzać naskórek i wzmagać podrażnienia. Chlorowana i twarda woda również działa wysuszająco na dłonie, więc nawet jeśli używasz detergentów o delikatnym składzie wciąż powinnaś zakładać gumowe rękawiczki. Podobnie z moczeniem rąk zbyt długo w ciepłej wodzie. Jeśli mimo wszystko nie jesteś przekonana do sprzątania w rękawiczkach to staraj się po każdym myciu naczyń czy innych czynnościach porządkowych kremować i dodatkowo nawilżać dłonie.

Odpowiednio się odżywiaj

Dieta ma również wpływ na wygląd naszych dłoni. Warto wzbogacać codzienne posiłki w produkty bogate w witaminę A, B6, wapń i żelazo. Te mikroskładniki wzmacniają paznokcie i pozytywnie wpływają na ich stan. Jedz więc dużo orzechów, pestek, pełnoziarnistych produktów, ryb i jogurtów.

Dodaj komentarz