Jak dbać o higienę intymną?


Jak dbać o higienę intymną?
To właśnie zła higiena jest najczęściej przyczyną schorzeń, jakie wiążą się z miejscami intymnymi kobiet. Pieczenie, świąd, zaczerwienienie, obrzęki to zaś najczęściej występujące objawy, które jakże przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

Okazuje się jednak, że utrzymanie odpowiedniego poziomu flory bakteryjnej pochwy jest niezwykle trudne – wystarczy jedna wizyta na basenie czy założenie „nieoddychającej” bielizny, by ją zaburzyć i borykać się z infekcją.

Do tych najczęściej występujących zaliczają się infekcje intymne wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. Zdarza się również, że swędzenie okolic intymnych czy pieczenie pojawia się na skutek korzystania z brudnego ręcznika, stosowania niewłaściwej jakości podpasek a nawet papieru toaletowego. Oczywistym jest również, że choroby przenoszone są poprzez korzystanie z jednej toalety, te najbardziej groźne przenoszone są natomiast drogą płciową.

Profilaktyka na pierwszym miejscu

Najważniejsza jest profilaktyka. Dzięki właściwej pielęgnacji, nie wystąpi świąd miejsc intymnych ani żadne inne dolegliwości. Mycie okolic intymnych musi odbywać się każdego dnia, przy wykorzystaniu odpowiednich do tego celu środków. Zdaniem ekspertów, najlepszy jest żel intymny, który nie tylko wspomaga procesy tworzenia bariery ochronnej i właściwej flory bakteryjnej, ale ma również działanie kojące, łagodzące i przeciwzapalne. W składzie tego środka zawarty jest najczęściej żel hialuronowy, który działa regenerująco na błony narządów intymnych i niweluje powstawanie podrażnień. Do codziennego stosowania zalecany jest też żel HydroFemin, który dodatkowo przeciwdziała suchości pochwy i przyśpiesza gojenie się ran czy otarć.

Ważna jest też odpowiednia bielizna, najlepsza jest ta wykonana z wysokogatunkowej bawełny. Kobiety powinny używać również naturalnych, bezzapachowych wkładek i podpasek oraz zwracać uwagę na dobór dobrych proszków do prania ubrań – okazuje się, że to właśnie one bardzo często uczulają i podrażniają okolice intymne.

Dobre nawyki pielęgnacyjne sprawią, że pieczenie w miejscach intymnych nie będzie naszą bolączką. W myśl złotej zasady „dobry zwyczaj, nie pożyczaj”, nie powinnyśmy korzystać z czyjegoś ręcznika czy gąbki, bo to one są nierzadko siedliskiem bakterii i grzybów.

Co ważne, w codziennej profilaktyce oprócz dobrych kosmetyków, płynu intymnego oraz korzystania tylko z własnych przedmiotów dobrej jakości, powinny znaleźć się probiotyki. Te, zalecane są szczególnie osobom, które nazbyt często odczuwają swędzenie okolic intymnych, bowiem pomagają zachować właściwą równowagę biologiczną w pochwie.

Pamiętajmy również o bezpiecznym seksie, bo ciąża nie jest jedyną „wpadką”, jaka może wiązać się z chwilą zapomnienia. Odpowiednie zabezpieczenie ochroni nas również przed szeregiem możliwych infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową.

Podstawą są też wizyty u ginekologa. I chociaż wizyty u tego rodzaju specjalisty mogą być krępujące to z całą pewnością nie powinnyśmy pukać do jego gabinetu tylko w obliczu uciążliwych dolegliwości. Zaleca się, by profilaktyczną kontrolę przeprowadzać raz na 6 miesięcy.

Artykuł został przygotowany we współpracy z hydrofemin.pl specjalizującej się w leczeniu objawów infekcji intymnych takich jak: swędzenie i świąd okolic intymnych, a także suchość, pieczenie i stan zapalny.

Dodaj komentarz