Jak dbać o oczy w ogrzewanym pomieszczeniu?


Jak dbać o oczy w ogrzewanym pomieszczeniu?
Gdy za oknem spadają temperatury, nadchodzi czas na ogrzewanie. Podwyższanie temperatur w pomieszczeniach za pomocą ogrzewania powoduje wysuszanie powietrza. Oczy i soczewki kontaktowe, które do funkcjonowania potrzebują wody, stają wówczas przed sporym problemem. Warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza gdy nadchodzi zima.

Oczy zimową porą

Zima naraża oczy na niebezpieczeństwo w postaci silnego promieniowania ultrafioletowego. Promienie UV nie tylko biją z nieba, ale również odbijają się od padającego i gromadzącego się śniegu. Odbijanie to wynosi aż 80-90%. Szkodliwość promieniowania okazuje się zatem o wiele większa niż latem. Soczewki z kolei okazują się wówczas doskonałą alternatywą dla okularów. Po pierwsze zazwyczaj posiadają filtr UV, a po drugie soczewki, w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych można łączyć z okularami słonecznymi.

Ponadto zima to czas, gdy poprzez niskie temperatury za oknem, ogrzewa się pomieszczenia. Co prawda podwyższa się temperatura, ale jednocześnie wysusza się powietrze. Oczy i soczewki kontaktowe, które do funkcjonowania potrzebują wody, trzeba wówczas nawilżać. Istnieje kilka sposobów na nawilżanie. Istnieje też kilka sposobów na to, aby nasz narząd wzroku nie wysychał zbyt mocno.

 

Nawilżanie dla zachowania zdrowia

Nasz organizm składa się w większej mierze z wody. Oznacza to, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje właśnie wody. Należy zatem wyrównywać jej poziom. Z jednej strony bowiem tracimy wodę, z drugiej strony pobieramy ją. Dostarczanie wody organizmowi może dokonywać się od wewnątrz poprzez spożywanie napojów, a także od zewnątrz poprzez stosowanie suplementów diety czy kosmetyków. Bez wody nie przeżylibyśmy tak samo jak bez powietrza. Nawilżenie stanowi podstawę dbania o swoje zdrowie zwłaszcza zimą.

Nawilżanie tyczy się również oczu. Potrzeba ta staje się o wiele nagląca gdy używamy soczewek kontaktowych. Choć soczewki kontaktowe wykazują wiele zalet względem okularów, to narażają oczy na przesuszanie. Dlatego też zaleca się raz na jakiś czas odpoczynek od soczewek na rzecz okularów. Nawilżanie oczu okazuje się więc ważne. Przez jego brak można nabawić się objawów zespołu suchego oka. Wówczas pożegnamy się z soczewkami kontaktowymi, a przecież tego nie chcemy.

Oczy należy przede wszystkim nawilżać w sposób naturalny. Robi się to poprzez zwiększanie częstotliwości mrugania. To najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób, bo czując, że oko nam wysycha, zamykamy oczy i nimi mrugamy, efektem czego natychmiast je nawilżymy. Warto zastosować również krople nawilżające do oczu. Wśród dostępnych preparatów znajdują się mniej i bardziej skuteczne, dlatego należy zwracać uwagę na ich skład. Najlepiej działają krople posiadające składniki naturalnie występujące w oku, takie jak hialuronian sodu. Wówczas taki preparat można stosować bez żadnych obaw przez dłuższy czas. Aby oczy cieszyły się właściwym stanem nawodnienia, niezbędne okaże się wietrzenie oraz nawilżanie pomieszczeń ogrzewanych cechujących się bardzo suchym powietrzem. Pomoże też dieta. Pożyteczny wpływ na nawilżenie wykazują bogate w potas banany oraz bogate w Omegę-3 siemię lniane.

 

GS
Zadbaj o odpowiednie nawilżenie dzięki kroplom do oczu dostępnym na: soczewki24.pl/8-krople-do-oczu.


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Jak dbać o oczy w ogrzewanym pomieszczeniu?

  • Katarzyna Kiszyńska

    Najlepiej bardzo nawilżać, tak, żeby oczy też były częściej i intensywniej oczyszczane. Dobrze się sprawdzają sztuczne łzy, jak Starazolin Hydrobalance chociażby.

  • Sylwia Oliwa

    Kasia dobrze mówi, bardzo dobrze sprawdzają się krople z kwasem hialuronowym, czyli między innymi Starazolin. Sprawdziłam ja, moja Mama, kilka znajomych i wszyscy sobie chwalą 😉