Jak dbać o układ krążenia?


Jak dbać o układ krążenia

Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci populacji na świecie. Zgony notuje się w milionach rocznie; na samą tylko chorobę niedokrwienną serca umiera ponad 7,2 mln ludzi, a 5,5 mln – z powodu udaru mózgu.

Choroby układu krążenia są też – jak pokazuje raport sporządzony na zlecenie jednej z działających w Polsce prywatnych firm medycznych – Medicover – na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zwolnień lekarskich i wyłączenie z pracy. Nic dziwnego, że eksperci głowią się, jak zmniejszać odsetek zachorowań.

Odpowiedni styl życia

Pojęcie to stało się tak popularne, że niemal straciło na znaczeniu. Tymczasem dowolne statystyki medyczne wykazują ścisłą zależność pomiędzy tym, jak żyjemy oraz kondycją naszego organizmu. Szacuje się, że w przypadku około połowy występujących chorób winni jesteśmy my sami! Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków niezdrowego trybu życia, wystarczy pamiętać o dwóch podstawowych elementach. Są to:

  1. dieta – regularne spożywanie odpowiedniej ilości jarzyn i owoców, produktów bogatych w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3; utrzymywanie prawidłowej masy ciała; unikanie używek (zwłaszcza papierosów!)
  2. aktywność fizyczna – uprawiana regularnie (i z umiarem w przypadku tzw. grupy ryzyka) znacząco zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia

Odpowiedni styl życia pozwala uniknąć wielu groźnych dla życia schorzeń, jak choćby choroby wieńcowej, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i oczywiście zawału mięśnia sercowego.

Cichy i nagły zabójca

Wiele chorób układu krążenia początkowo nie daje niepokojących objawów. Bywa jednak – szczególnie w przypadku zawałów i udarów – że pojawienie się ich oznacza konieczność natychmiastowej pomocy medycznej! Niepokoić powinny zwłaszcza często występujące rano bóle głowy, krwawienia z nosa oraz szum w uszach. Jeśli szybko się męczymy, cierpimy na bezsenność oraz gdy utrzymuje się na twarzy zaczerwienienie, także powinniśmy udać się do lekarza. Z całą pewnością konsultacji wymagają duszności, omdlenia z wymiotami oraz jakikolwiek ból lub ucisk w klatce piersiowej – niezależnie od natężenia, sytuacji i pory, w jakiej się pojawia. Jego przyczyna może być błaha, lecz nierzadko bywa oznaką bardzo poważnego schorzenia.
Rozpoznanie

Lekarz rodzinny, przed skierowaniem do kardiologa, zleci zapewne podstawowe badania krwi oraz EKG. Gdy pacjent trafi do specjalisty, będzie mógł liczyć na bardziej pogłębioną diagnostykę, do której zaliczają się głównie:

  • EKG wysiłkowe
  • EKG metodą Holtera
  • Echokardiografia („zwykła” i obciążeniowa)
  • Koronarografia

Przeprowadzenie tych badań pozwoli lekarzowi wykluczyć lub potwierdzić schorzenie, które podejrzewa przy wstępnym rozpoznaniu.

Dodaj komentarz