Jak dbać o zęby najmłodszych?


Jak dbać o zęby najmłodszych?
Niektóre nawyki, związane z myciem zębów, warto wdrożyć u dzieci kilkumiesięcznych. To właśnie wtedy regularne czyszczenie dziąseł dziecka z resztek pokarmu i delikatny masaż specjalnymi szczoteczkami sprawią, że w przyszłości dziecko nie będzie kojarzyć mycia zębów z przykrym obowiązkiem. O zęby warto bowiem zadbać już na etapie rozwoju płodowego.

Dbanie o zęby maluszków
Próchnica jest chorobą, którą można się zarazić od innych osób, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zaleca się, aby kobiety w ciąży regularnie odwiedzały stomatologa. Pierwsza wizyta dziecka u lekarza, który będzie dbał o jego zęby, powinna się odbyć zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia. W pierwszych miesiącach życia o stan dziąseł dziecka dba zwykle mama, która powinna je czyścić jałowym gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub samą ciepłą wodą. Pierwsze gryzaki, okrągłe i ze specjalnymi wypustkami przypominającymi szczoteczkę, również nie kojarzą się dziecku z pielęgnacją jamy ustnej. Wpływają za to korzystnie na stan dziąseł, które przy wyrzynaniu się pierwszych zębów są bardzo wrażliwe, a niejednokrotnie także sprawiają ból.

Mycie pod nadzorem rodziców
Gdy pojawią się pierwsze zęby, można próbować myć dziecku zęby specjalnymi szczoteczkami. Warto pamiętać, że dorosły powinien nadzorować mycie zębów przez dziecko mniej więcej do szóstego roku życia. Do niedawna stomatolodzy zalecali stosowanie pasty z fluorem u dzieci powyżej czwartego roku życia. Obecnie te rekomendacje się zmieniły i pasta z dodatkiem fluoru powinna się pojawić na szczoteczce dziecka rocznego. Aby zapobiec przypadkowemu połknięciu pasty, można ją wcierać w szczoteczkę, zawsze jednak należy stosować jej odpowiednio mało. Niektórzy producenci na szczoteczkach mają specjalne podziałki, dzięki którym rodzic nałoży tylko tyle pasty, ile potrzeba do umycia zębów.

Stomatolog to przyjaciel
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna się odbyć zanim skończy ono pierwszy rok życia. Stomatolog oceni, czy kolejne zęby wyrzynają się odpowiednio, zaleci jednocześnie odpowiednie preparaty do mycia zębów. Od najmłodszych lat dzieci powinny być przyzwyczajane, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie: rano po śniadaniu i wieczorem przed pójściem spać. Optymalna częstotliwość to mycie zębów po każdym posiłku, w szczególności wtedy, gdy dziecko jadło jakąś słodką przekąskę. A skoro już jesteśmy przy słodyczach, to powinny się one pojawiać w diecie dziecka możliwie jak najpóźniej. Cukier zawarty w słodkich przekąskach i gazowanych napojach słodzonych bardzo niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów. Dlatego zamiast słodkiego batonika czy cukierka, dziecko powinno dostać owoce czy orzechy.

Odpowiednia dieta też jest ważna
Przy dbaniu o zęby dzieci zapomina się, że równie ważna jest dieta dziecka. Odpowiednio zbilansowana dieta wzmocni kości oraz zęby, a jednocześnie dostarczy organizmowi składników mineralnych. Na stan zębów wpływa głównie wapń, który w przypadku dzieci najlepiej jest przyswajalny z produktów mlecznych i nabiału.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit

Dodaj komentarz

Komentarz do “Jak dbać o zęby najmłodszych?