Jak długo trwa proces rehabilitacji po złamaniu?


Jak długo trwa proces rehabilitacji po złamaniu?
Urazy kończyn, takie jak złamania czy skręcenia, najczęściej powodują ich ograniczoną ruchomość po zdjęciu usztywnienia. Aby odzyskać pełną sprawność, konieczne są zabiegi rehabilitacyjne. Jak długo może jednak trwać rehabilitacja i od jakich czynników zależna jest długość tego procesu?

Długość rehabilitacji to kwestia indywidualna

Należy przyjąć, że każdy tydzień noszenia gipsu równa się jednemu miesiącowi rehabilitacji. Stąd też osoby, które nosiły gips przez 6 tygodni – co jest normą w przypadku większości złamań – powinny liczyć się z tym, że pełne odzyskanie sprawności może zająć nawet pół roku.

W rzeczywistości jednak realny czas rehabilitacji jest kwestią całkowicie indywidualną. Zależy przede wszystkim od wieku, jako że osoby młodsze odzyskają sprawność dużo wcześniej niż osoby starsze. Dużo zależy też od umiejscowienia złamania i jego stopnia. Złamania z przemieszczeniem, w tym też złamania otwarte z reguły wymagają dłuższej rekonwalescencji niż zwyczajne pęknięcia kości. Ponadto złamanie na przykład kości strzałkowej jest mało poważne i rehabilitacja w jego przypadku trwa około półtora miesiąca, podczas gdy przy urazie kości promieniowej czas ten może wzrosnąć nawet trzykrotnie.

Ćwiczenia samodzielne a profesjonalna rehabilitacja

Warto wiedzieć, że samodzielne ćwiczenia nie są w stanie zastąpić profesjonalnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jeżeli się z nich zrezygnuje, czas rekonwalescencji znacznie się wydłuży, a nawet można nie odzyskać pełnej sprawności. Nie oznacza to jednak, że należy ograniczać się wyłącznie do ćwiczeń z rehabilitantem. W domu również powinno się wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz siłowe i nie oszczędzać uszkodzonej kończyny. Znacznie przyspieszy to czas potrzebny na odzyskanie sprawności.

Należy jednak uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę. Wielu rehabilitantów zaleca wykonywanie ćwiczeń “do granicy bólu”. Oznacza to, że kiedy poczujemy ból lub dyskomfort w miejscu złamania, nie powinniśmy dalej rozciągać ani obciążać kończyny. Niezastosowanie się do tej reguły lub wykonywanie ćwiczeń zbyt często może wywołać stały ból, który znacząco opóźni czas rehabilitacji.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu?

Znów, dokładny przebieg rehabilitacji jest kwestią indywidualną i zależną od ośrodka rehabilitacyjnego. Na krótko po zdjęciu gipsu często wykonuje się magnetoterapię, która ma na celu wzmocnić kości i wspomóc ich rozrost. W niektórych ośrodkach można liczyć też na zabiegi takie jak krioterapia czy światłoterapia. Bardzo ważne są również regularne ćwiczenia i masaże, które zwiększą ruchomość kończyny.

Wszystko tak naprawdę zależy od umiejscowienia złamania i przebiegu procesu zrastania. Zawsze jednak warto wykonywać profesjonalne ćwiczenia rozciągające, odpowiednio dobrane przez rehabilitanta. Poprawiają one sprawność kończyny i znacząco przyspieszają cały proces rekonwalescencji. Niekiedy jednak konieczne jest wprowadzenie przerw pomiędzy seriami ćwiczeń, tak aby odciążyć kończynę i uniknąć możliwych dolegliwości bólowych.

Artykuł został przygotowany we współpracy z rehab-gdansk.pl

Dodaj komentarz