Jak działa wszywka narkotykowa?


Jak działa wszywka narkotykowa?

Czasem leczenie alkoholizmu wspiera się farmakologicznie. W wyniku podskórnej aplikacji odpowiedniego środka przyjemne doznania związane z upojeniem zastąpione zostają przykrymi objawami.  Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje także podobny lek dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Wyjaśniamy czym jest i jak działa wszywka narkotykowa!

Wiele osób wpada w nałogi, ponieważ szuka sposobu na odstresowanie się, rozluźnienie czy ucieczkę od różnych problemów. Przyjemne doznania szybko stają się tak pożądane, że trudno jest bez nich żyć. Do tego pojawiają się przykre skutki uboczne, które również chce się załagodzić. Koło się zamyka – pojawia się niezwykle groźny nałóg. Podstawą do uwolnienia się ze szponów uzależnienia jest utrzymanie trzeźwości. Nie każdy ma tak silną wolę, by zrobić to samodzielnie. Niezwykle pomocna okazuje się wszywka narkotykowa. Wyjaśniamy, jak wygląda kuracja z jej wykorzystaniem!

Czym jest wszywka narkotykowa?

Wszywka narkotykowa jest nieco podobna do wszywki alkoholowej – nie bez powodu stosuje się podobne nazewnictwo. Lek ten umieszcza się pod skórą, w małym nacięciu na podbrzuszu. Jest to niewielka tabletka zawierająca substancję czynną, czyli Naltrekson. Jest organicznym związkiem chemicznym, analogiem kodeiny i odwrotnym agonistą receptorów opioidowych. W praktyce blokuje działanie środków psychoaktywnych, głównie opiatów. Według badań największą skuteczność wykazuje w przypadku m.in.: heroiny, tramalu, kodeiny, opium, metadonu, fentanylu, dolarganu, buprenorfiny czy oksykodonu. Przy zażywaniu amfetaminy, kokainy czy mefedronu poprawne działanie leku obserwuje się w 70-80% przypadków.

Jak działa wszywka narkotykowa?

Wszywka narkotykowa blokuje działanie receptorów opioidowych, co sprawia, że po zażyciu substancji tego rodzaju nie odczuwa się żadnych przyjemnych skutków ubocznych. Nie dochodzi wtedy do produkcji endorfin (hormonu szczęścia), więc uzależniony przestaje widzieć sens w stosowaniu narkotyków. W przeciwieństwie do wszywek alkoholowych, Naltrekson nie daje negatywnych skutków ubocznych. Chory po prostu przestaje czerpać przyjemność z nałogu, która z pewnością była jedną z jego przyczyn. Pacjenci na takiej terapii wykazują też brak chęci sięgania po używki.
Wszywka narkotykowa jest całkowicie bezpieczna. Nie powoduje zagrożenia życia i nie uzależnia. Lek uwalnia się do krwi przez okres ok. 100 dni, dlatego po trzech miesiącach pacjent powinien przyjąć kolejną dawkę. Przed zastosowaniem Naltreksonu oczywiście przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski i serię badań, by wykluczyć możliwe przeciwskazania. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, więc jest bezbolesny. Niewielka ranka po zagojeniu zostawi dyskretny, niemalże niewidoczny ślad.

Czy wszywka z Naltreksonem jest skuteczna?

Kluczowym krokiem na długiej, trudnej drodze do wyjścia z nałogu jest zaprzestanie przyjmowania środków psychoaktywnych. Jest to niezwykle trudne, dlatego często konieczna okazuje się pomoc farmakologiczna. Wszywka narkotykowa pomaga zachować abstynencję, więc pozwala na przystąpienie do dalszych etapów leczenia. Co więcej, lek ten wykazuje działanie także w przypadku alkoholu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób w tzw. uzależnieniu krzyżowym, które próbując rzucić narkotyki zastępują je napojami procentowymi i odwrotnie. Oczywiście by pacjent mógł całkiem uwolnić się z nałogu, musi koniecznie uzyskać kompleksowe wsparcie lekarza, psychologa oraz osób bliskich. Jedynie długotrwała terapia obejmująca wszystkie te elementy daje szansę na odzyskanie zdrowia i normalnego życia.
Wszywka narkotykowa może stać się szansą na wyjście z tego strasznego nałogu. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od środków psychoaktywnych i/lub alkoholu, zadzwoń na całodobowy numer: 537677773. Detoks Fenix profesjonalnie zaplanuje oraz przeprowadzi kompleksowy proces leczenia!

Dodaj komentarz