Jak kolagen wpływa na blizny?


Jak kolagen wpływa na blizny?

Naturalnym następstwem gojenia się uszkodzeń skóry, czyli ran, jest pojawienie się w tym miejscu blizny. Jaką rolę w całym procesie odgrywa kolagen?

Przerwanie ciągłości skóry wskutek nagłego urazu to dość niebezpieczna sytuacja, grożąca np. infekcjami, zanieczyszczeniami lub zakażeniami, dlatego organizm automatycznie stara się ten problem jak najszybciej zwalczyć. W tym celu służy mu właśnie kolagen, czyli wytwarzany przez fibroblasty (komórki) rodzaj białka wchodzącego w skład tkanki łącznej. Istnieje kilka typów kolagenu, a każdy z nich pełni nieco inną rolę. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia udział w procesie zabliźniania ran – tak, aby doszło do powstania skrzepu, a skóra została zasklepiona i nie nastąpiło żadne ze wspomnianych wcześniej niebezpieczeństw, jak infekcje czy zakażenia. Jednak pomimo tego, że główne zagrożenie w tym momencie zostało już zażegnane, to nie ma wątpliwości, że powstałe w ten sposób blizny stanowią dla wielu osób dość spory problem natury estetycznej. Z pewnością bardzo dużo zależy tu oczywiście od rodzaju rany, jej wielkości, długości i głębokości, miejsca występowania uszkodzenia czy wieku i ogólnego stanu osoby poszkodowanej (jak wiadomo – w przypadku dzieci gojenie następuje o wiele szybciej niż w przypadku dorosłych). Czynnikiem decydującym jest też sposób postępowania z raną i przebieg procesu jej leczenia. Zazwyczaj blizny są jednak dość widoczne, przez co wpływają na ogólny wygląd, a tym samym – również na samopoczucie psychiczne.

 

Co zatem zrobić, by całkowicie usunąć blizny z powierzchni skóry? Warto w takiej sytuacji zastosować dodatkowo kolagen zewnętrzny, naturalny, w postaci preparatu, który można zakupić w aptekach. Zwykle ma on formę żelu i dzięki swym właściwościom wpływa na odbudowę i zespolenie włókien przerwanych wskutek np. urazu. Nawet stare blizny ulegają wówczas znacznie silniejszemu wygładzeniu, spłyceniu, zmiękczeniu, nawilżeniu i rozjaśnieniu, przez co stają się coraz mniej widoczne. Produkt tego typu wpływa także na komórki w skórze, pobudzając je do produkcji kolagenu w organizmie. Dobrym pomysłem jest jak najszybsze użycie go na świeże, nowo powstałe rany (oczywiście należy to zrobić po uprzednim oczyszczeniu i zdezynfekowaniu uszkodzonego miejsca), ponieważ jego działanie może znacznie przyspieszyć ich gojenie i wpłynąć na to, że blizny będą o wiele delikatniejsze, a stan skóry zdecydowanie lepszy. Krótko mówiąc – kolagen działa tak, by skóra w miejscu występowania rany lub blizny stała się jak najbardziej zbliżona swym wyglądem do pozostałych, nieuszkodzonych obszarów. Warto również wspomnieć, że składnik ten sprawdza się nie tylko przy ranach powstałych w wyniku urazu, operacji lub oparzenia, ale również tych, które są związane z silnym trądzikiem, owrzodzeniami, odleżynami, żylakami, cellulitem czy przebarwieniami. Kolagen wpływa przy okazji na redukcję zmarszczek i rozstępów oraz na spowolnienie procesu starzenia skóry, ogólne wygładzenie jej powierzchni i wyrównanie kolorytu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z kolagen.info

Dodaj komentarz