Jak leczy się kamienie żółciowe?


Jak leczy się kamienie żółciowe?
Są częstym problemem, a brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Kamienie żółciowe osłabiają wątrobę, nerki, mają też negatywny wpływ na cały układ trawienia. Oznacza to wiele problemów związanych z przyswajaniem pokarmów oraz ich przemianą w toksyczne substancje zalegające w naszych jelitach. Jak współczesna medycyna radzi sobie z kamieniami? Z jakich metod walki z tym problemem może skorzystać pacjent?

Rozpuszczanie kamieni żółciowych

To jedna z tych metod, które można zastosować w przypadku łagodniejszego przebiegu choroby. Jeśli bóle nie są zbyt częste i zbyt mocne, sięganie po leki mające rozpuszczać kamienie wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że skuteczność takiej terapii wynosi około 50% i nie sprawdza się w każdym przypadku.

Fale szokowe kontra kamienie żółciowe

Inną metodą leczenia, z której w walce z kamieniami korzysta się dość często, są tzw. fale szokowe. Na czym polega ta technika? Na wykorzystaniu serii fal dźwiękowych, dzięki czemu kamienie żółciowe ulegają fragmentaryzacji. Jest to metoda, która wzbudza jednak sporo emocji. Związane są one przede wszystkim z faktem, iż fale szokowe nie usuwają z organizmu toksycznych pozostałości po kamieniach, co może skutkować dalszymi problemami ze zdrowiem. Znane są też przypadki, kiedy w trakcie takiej metody doszło do uszkodzenia nerek.

Operacja: najczęstsza metoda walki z kamieniami

Ze względu na bark 100% skuteczności wymienionych wcześniej metod oraz możliwość wystąpienia powikłań związanych z nimi, najczęściej wybieraną metodą walki z kamieniami staje się właśnie operacja. W zależności od okoliczności jest to operacja przeprowadzona techniką endoskopową lub też otwartą. Chętnie sięga się też po laparoskop, choć wiąże się z tym ryzyko uszkodzenia przewodów żółciowych.

Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego

Oczyszczanie wątroby oraz pęcherzyka żółciowego to zabieg, z którego chętnie korzystają miłośnicy zdrowego stylu życia oraz medycyny niekonwencjonalnej. Odpowiednio ułożona dieta pozwala poprawić stan zdrowia, a cała terapia powinna zająć około 6 tygodni. W gronie produktów, po które sięga się w trakcie takiej terapii, znajduje się m. in. cytrynian magnezu, oliwa z oliwek oraz sok jabłkowy. By taka terapia okazała się skuteczna, należy ściśle stosować się do programu oczyszczania wątroby, o którym informacje pojawiają się w wielu poradnikach na temat zdrowego stylu życia oraz w specjalistycznych publikacjach, które są poświęcone wątrobie.

Dodaj komentarz