Jak leczyć chorobę parkinsona?


Jak leczyć chorobę parkinsona?
W ostatnim czasie bardzo dużo osób choruje na chorobę Parkinsona. Należy mieć świadomość, iż pomimo, że możliwe jest zastosowanie różnego rodzaju środków farmakologicznych, które opóźniają rozwój tej choroby, jest ona nieuleczalna. Zatem czym dokładnie jest choroba Parkinsona oraz jakie są jej objawy, a także na czym dokładnie polega jej leczenie?

Choroba Parkinsona, czyli powolna oraz samoistna choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego coraz częściej dotyka bardzo wiele osób. Szczególnie narażeni są na nią ludzie po 50 roku życia. Jednak jak pokazują statystyki, chorują na nią osoby najczęściej po 65 roku życia. Jest chorobą nieuleczalną, jednak obecnie w wielu ośrodkach badawczych trwają badania i być może za kilka lat naukowcom uda się odkryć lek na tą chorobę. Zatem jakie są jej objawy?

Objawy choroby Parkinsona

Objawy choroby Parkinsona są bardzo różnorodne. Przede wszystkim ich występowanie uzależnione jest od stadium choroby, w jaki znajduje się pacjent. Początkowo możemy wyróżnić objawy, które poprzedzają wystąpienie tej choroby. Zaliczamy do nich między innymi depresję oraz zaparcia, jak i również sztywność osobowości. Często pierwszymi objawami choroby Parkinsona może być także zapalenie łojotokowe skóry, a także parestezja kończyn. Należy mieć świadomość, iż do grupy wspomnianych objawów zaliczamy także dyskretne zaburzenia węchowe. Z biegiem czasu choroba w naszym organizmie się rozwija. Wówczas występuje spowolnienie oraz zaburzenie ruchów. Pacjenci na tym etapie mają trudności szczególnie z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. Pojawiają się kłopoty z jedzeniem, a także z pisaniem. Początkowo pismo staje się koślawe, w dalszych etapach jest nieczytelne, aż w końcu chorzy całkowicie tracą zdolność pisania.

Wspomniane objawy choroby Parkinsona zostały sklasyfikowane jako podstawowe oraz typowe dla tej choroby. Jednak należy mieć świadomość, iż chorzy mogą mieć również objawy nietypowe, do których możemy zaliczyć między innymi niestabilność postawy oraz różnego rodzaju objawy wegetatywne. Są to między innymi ślinotok oraz łojotok, a także napadowe pocenie się. Także wielu pacjentów nie posiada wyraźniej mimiki twarzy. Często zdarza się, iż praktycznie nie mrugają. Zatem jak wygląda leczenie choroby Parkinsona?

Leczenie choroby Parkinsona

Niestety choroby Parkinsona nie da się skutecznie wyleczyć. Istnieje jedynie możliwość złagodzenia jej objawów, przykładowo podając specjalne środki farmakologiczne. Jednak ma to sens jedynie w początkowych stadiach choroby. W późniejszych etapach choroby kontrola nad objawami jest bardzo ciężka. Jest to choroba nieuleczalna, należy mieć tego świadomość. Obecnie bardzo wielu lekarzy decyduje się także na ingerencję w mózg pacjenta. Wykonywane są różnego rodzaju operacje, jednak są one bardzo niebezpieczne, a także nie zapewniają skuteczności oraz poprawy. Warto pamiętać, iż wielu specjalistów swoim pacjentom zaleca także głęboką stymulację mózgu. To właśnie w mózgu pacjenta umieszczane są elektrody, dzięki którym możliwe jest także zmniejszenie dawki leków, jednak ta metoda również nie zawsze jest skuteczna.

Bardzo dużo osób choruje na chorobę Parkinsona. Niestety jest to choroba nieuleczalna, której rozwój możemy opóźnić za pomocą specjalnych środków farmakologicznych. Przyczyny choroby Parkinsona wciąż nie są jeszcze znane. Jednak jeżeli chorowali na nią nasi krewni, możemy podejrzewać, iż także w późniejszym wieku nas dotknie. Obecnie w wielu ośrodkach naukowych na całym świecie prowadzone są liczne badania. Być może dzięki temu za kilka lat dowiemy się, kto znajduje się w grupie ryzyka i dlaczego tak na prawdę chorujemy na chorobę Parkinsona.

Artykuł na podstawie strony: http://choroba-parkinsona.info.pl

Dodaj komentarz