Wiele młodych mam dziwi się gdy na twarzy swojego kilkumiesięcznego dziecka zobaczy wypryski przypominające trądzik młodzieńczy. To inna jego odmiana znana jako trądzik niemowlęcy.
Trądzik u najmłodszych
Pierwsze wypryski mogą pojawić się już kilka dni po porodzie, wtedy mówimy o trądziku noworodkowym. Może się on utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Czasami jednak trądzik pojawia się w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Jest to trądzik niemowlęcy, on również utrzymuje się przez kilka tygodni. Z reguły mają przebieg łagodny i ustępują samoistnie.
Przyczyny trądziku niemowlęcego
Nie są do końca wyjaśnione i lekarze dopatrują się działania kilku czynników. Każdy z nich może działać indywidualnie lub ich działanie może się kumulować. Do najbardziej prawdopodobnych należą:
• Androgeny – hormony męskie, których poziom wzrasta w okresie ciąży, przez łożysko przekazywane są płodowi (stąd trądzik noworodkowy), potem w okresie karmienia niemowlętom. Tym można również tłumaczyć, że trądzik niemowlęcy w większym stopniu dotyka chłopców.
• Drożdże Malassezia – według niektórych lekarzy, to ich obecność na skórze dziecka może wywołać reakcję alergiczną, której efektem jest trądzik.
• Przegrzanie – na podstawie wywiadów z rodzicami zgłaszającymi się z trądzikiem niemowlęcym, lekarze dostrzegają zależność między przegrzaniem a trądzikiem.
Objawy
Objawy trądziku niemowlęcego często mylone są z objawami potówki lub skazy białkowej. W tym pierwszym przypadku ustępują zaraz po ustaniu przyczyny (niewłaściwa odzież, przegrzewanie), w tym drugim występują objawy towarzyszące, jak biegunka, wymioty.
Typowymi objawami trądziku niemowlęcego są wypryski występujące na czole, nosku i policzkach. Mogą to być zaskórniaki zamknięte (białe) lub otwarte (czarne). Te ostatnie są bardzo rzadkie. Kolejne formy to grudki i krosty. Najbardziej niebezpieczne są torbiele, po których mogą pozostać blizny.
Leczenie
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy nie wymaga specjalnego leczenia. Oczywiście trzeba udać się do lekarza, by dermatolog postawił ostateczną diagnozę.
Cera trądzikowa u niemowlaka wymaga przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Należy ograniczyć stosowanie kosmetyków, zwłaszcza oliwek i mleczek. Twarz należy przemywać wodą z dodatkiem łagodnego mydła dla niemowląt (z atestem (IMiD). Cerę należy nawilżać odpowiednimi kremami z emolientami, które są bardzo łagodne. Nie wolno doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, ponieważ będzie się łuszczyć i może swędzieć. Absolutnie nie można wyciskać żadnych krost, gdyż może doprowadzić to do stanów zapalnych i zakażenia. Trzeba wykazać się cierpliwością i poczekać, aż trądzik sam zniknie.
W bardzo ciężkich postaciach trądziku niemowlęcego (trwającego powyżej 3 miesięcy lub pojawienia się torbieli) konieczne jest leczenie antybiotykowe. Nie wskazane są leki z grupy tetracyklin, które mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój. Najbardziej bezpieczne są erytromycyny. Oczywiście trzeba pamiętać o podawaniu dziecku osłonowych probiotyków.
Przeciwdziałanie
Podstawowym sposobem jest właściwa pielęgnacja skóry dziecka. Nie wolno go przegrzewać, a skóra powinna mieć możliwość swobodnego oddychania. Dla maluchów najlepsze są ubranka naturalne, z bawełny lub bambusa, także pościel powinna być naturalna. Zapobiegnie to nie tylko trądzikowi, ale także alergiom.
Artykuł ten ma jedynie charakter poglądowy i nie może stanowić profesjonalnej porady medycznej. W przypadku zdiagnozowania u dziecka niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do gabinetem dermatologicznego.
Uwaga: Artykuł ma charakter poglądowy. Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów u swojego dziecka należy udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Dorota Kozicka ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica) 80-210 Gdańsk |