Jak leczyć trądzik niemowlęcy


Jak leczyć trądzik niemowlęcy
Wiele młodych mam dziwi się gdy na twarzy swojego kilkumiesięcznego dziecka zobaczy wypryski przypominające trądzik młodzieńczy. To inna jego odmiana znana jako trądzik niemowlęcy.

Trądzik u najmłodszych

Pierwsze wypryski mogą pojawić się już kilka dni po porodzie, wtedy mówimy o trądziku noworodkowym. Może się on utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Czasami jednak trądzik pojawia się w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Jest to trądzik niemowlęcy, on również utrzymuje się przez kilka tygodni. Z reguły mają przebieg łagodny i ustępują samoistnie.

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Nie są do końca wyjaśnione i lekarze dopatrują się działania kilku czynników. Każdy z nich może działać indywidualnie lub ich działanie może się kumulować. Do najbardziej prawdopodobnych należą:

• Androgeny – hormony męskie, których poziom wzrasta w okresie ciąży, przez łożysko przekazywane są płodowi (stąd trądzik noworodkowy), potem w okresie karmienia niemowlętom. Tym można również tłumaczyć, że trądzik niemowlęcy w większym stopniu dotyka chłopców.

• Drożdże Malassezia – według niektórych lekarzy, to ich obecność na skórze dziecka może wywołać reakcję alergiczną, której efektem jest trądzik.

• Przegrzanie – na podstawie wywiadów z rodzicami zgłaszającymi się z trądzikiem niemowlęcym, lekarze dostrzegają zależność między przegrzaniem a trądzikiem.

Objawy

Objawy trądziku niemowlęcego często mylone są z objawami potówki lub skazy białkowej. W tym pierwszym przypadku ustępują zaraz po ustaniu przyczyny (niewłaściwa odzież, przegrzewanie), w tym drugim występują objawy towarzyszące, jak biegunka, wymioty.

Typowymi objawami trądziku niemowlęcego są wypryski występujące na czole, nosku i policzkach. Mogą to być zaskórniaki zamknięte (białe) lub otwarte (czarne). Te ostatnie są bardzo rzadkie. Kolejne formy to grudki i krosty. Najbardziej niebezpieczne są torbiele, po których mogą pozostać blizny.

Leczenie

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy nie wymaga specjalnego leczenia. Oczywiście trzeba udać się do lekarza, by dermatolog postawił ostateczną diagnozę.

Cera trądzikowa u niemowlaka wymaga przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji. Należy ograniczyć stosowanie kosmetyków, zwłaszcza oliwek i mleczek. Twarz należy przemywać wodą z dodatkiem łagodnego mydła dla niemowląt (z atestem (IMiD). Cerę należy nawilżać odpowiednimi kremami z emolientami, które są bardzo łagodne. Nie wolno doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, ponieważ będzie się łuszczyć i może swędzieć. Absolutnie nie można wyciskać żadnych krost, gdyż może doprowadzić to do stanów zapalnych i zakażenia. Trzeba wykazać się cierpliwością i poczekać, aż trądzik sam zniknie.

W bardzo ciężkich postaciach trądziku niemowlęcego (trwającego powyżej 3 miesięcy lub pojawienia się torbieli) konieczne jest leczenie antybiotykowe. Nie wskazane są leki z grupy tetracyklin, które mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój. Najbardziej bezpieczne są erytromycyny. Oczywiście trzeba pamiętać o podawaniu dziecku osłonowych probiotyków.

Przeciwdziałanie

Podstawowym sposobem jest właściwa pielęgnacja skóry dziecka. Nie wolno go przegrzewać, a skóra powinna mieć możliwość swobodnego oddychania. Dla maluchów najlepsze są ubranka naturalne, z bawełny lub bambusa, także pościel powinna być naturalna. Zapobiegnie to nie tylko trądzikowi, ale także alergiom.

Artykuł ten ma jedynie charakter poglądowy i nie może stanowić profesjonalnej porady medycznej. W przypadku zdiagnozowania u dziecka niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do gabinetem dermatologicznego.

Uwaga:
Artykuł ma charakter poglądowy. Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów u swojego dziecka należy udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Dorota Kozicka ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica) 80-210 Gdańsk

Dodaj komentarz