Jak można zarazić się wirusem HPV?


Jak można zarazić się wirusem HPV?
Szacuje się, że w Polsce zarażonych jest już przeszło półtora milionów Polaków. Statystyki z roku na rok drastycznie wzrastają nie pozostawiając złudzeń, że jest to jeden z najczęściej występujących wirusów. W jaki sposób można „złapać” wirusa brodawczaka ludzkiego? Odpowiedź znajdą Państwo poniżej.

Wirusem HPV można (niestety) zarazić się w bardzo łatwy sposób. Głównym źródłem zakażenia HPV są stosunki seksualne. Nie tylko tradycyjne – dopochwowe. Wirusem równie skutecznie można zarazić się podczas stosunku oralnego czy analnego, a nawet w czasie pettingu – choć są to zdecydowanie rzadsze przypadki.

Co więcej, nawet mając jednego, stałego partnera, co do którego mamy pewność, że jest nam wierny, nie możemy mieć pewności, że nie jesteśmy nosicielami HPV. Dlaczego? Wirusem mógł nas zarazić chociażby poprzedni partner. A warto pamiętać, że infekcja spowodowana zarażeniem HPV może dać o sobie znać dopiero po wielu miesiącach, a czasami nawet i długich latach. Dlatego przez naprawdę bardzo długi okres możemy nie mieć świadomości, że zarażamy. Ważne jest, aby budując nowy związek, koniecznie przebadać się pod kątem obecności wirusa HPV. Wskazane jest również wykonanie badań pod kątem innych chorób przenoszonych drogą płciową. Najlepszą i zarazem najskuteczniejszą metodą badań w kierunku chorób wenerycznych są testy PCR. Szybkie, skuteczne i komfortowe, rozwieją wszelkie wątpliwości w bardzo krótkim czasie.

ewenerolog infografika

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Zarazić się wirusem HPV nie jest trudno. Każdy z nas w swoim otoczeniu znajdzie osobę mającą kurzajki czy brodawki. Poza tym specjaliści szacują, że kontakt z jednym z typów brodawczaka ludzkiego w obrębie narządów rozrodczych miało nawet do 80 procent kobiet aktywnych seksualnie.

Główne źródła zakażenia HPV:

  • Przede wszystkim stosunek seksualny (dopochwowy, oralny, analny) – w szczególności niezabezpieczony prezerwatywą,
  • Kontakt z narządami płciowymi partnera – niebezpieczeństwo stwarzają sytuacje, kiedy na narządach płciowych znajdują się otwarte ranki, kurzajki czy owrzodzenia,
  • Rzadko, ale należy o tym wspomnieć, HPV można zarazić się poprzez używanie tych samych przedmiotów codziennego użytku – ręczników, bielizny itp.

Czynniki zwiększające ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego

Grupą która jest najbardziej podatna na zarażenie HPV są przede wszystkim młode, aktywne seksualnie kobiety, które często zmieniają partnerów seksualnych. Takie zachowanie stwarza realne ryzyko wystąpienia HPV bowiem, jaką możemy mieć gwarancję, że nasz partner/ partnerka nie jest zarażony? Samo „wydaje mi się, że jestem zdrowy” to zdecydowanie za mało. Zasada ograniczonego zaufania powinna być podstawową dla osób, które uprawiają seks z wieloma partnerami.

Średni wiek kobiet z HPV wynosi 19 lat, natomiast mężczyzn 22.

Ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego podwyższają różnego rodzaju drobne urazy skóry – ranki, brodawki, owrzodzenia. Wirusem HPV można zarazić się także na skutek braku higieny – np. w salonie kosmetycznym, kiedy jesteśmy obsługiwani niewysterylizowanymi narzędziami do manicure czy pedicure. Ważne jest, aby podczas takiej wizyty dokładnie przyglądać się, czy osoba wykonująca daną usługę zachowuje niezbędne zasady higieny, a cały zabieg przeprowadzony jest w jednorazowych rękawiczkach.

Skutki zarażenia się wirusem HPV

Najprościej można by było powiedzieć, że są różne. Powyższe wynika z faktu, iż obecnie występuje ponad 100 rodzajów wirusa HPV. Różne typy HPV odpowiadają za występowanie innych dolegliwości.

Wirusa HPV dzielimy na dwie grypy:

Typy wysokiego ryzyka (onkogenne), które odpowiadają za rozwijanie się nowotworów. Są to typy 16 i 18,

Typy niskiego ryzyka (6, 11, 42, 43, 44), odpowiadają za występowanie np. brodawek, kurzajek czy kłykcin kończystych.

Więcej informacji na temat wirusa HPV, a także wysyłkowe testy PCR na HPV znajdziesz na stronie http://e-wenerolog.pl/test-hpv/

Dodaj komentarz