Jak należy dbać o zdrowie?


Jak należy dbać o zdrowie?
Chcąc najlepiej o nie zadbać, trzeba podejść do tego holistyczne. Człowiek, to nie tylko ciało, więc dbanie o sprawność organizmu, o to, by nic nie bolało, nie dokuczało, nie zagwarantuje pełni zdrowia. Będzie to zdrowie ciała jedynie.

Należy dbać o swój organizm poprzez aktywność fizyczną,

pielęgnację skóry, zdrowe odżywianie. Dobrze jest też od czasu do czasu zrobić coś extra dla siebie np. zafundować sobie masaż albo zabiegi w salonie spa. Dobra kondycja, zdrowie organizmu, duża ilość energii, to cele, do jakich warto dążyć. To jednak nie wszystko, bo równie ważne jest zdrowie psychiczne, czyli dobre samopoczucie, spokój, pewność siebie, chęć do życia itd. Warto więc zadbać o relaks, znaleźć na niego czas każdego dnia. Dobrze jest też nauczyć się lepiej reagować w stresujących sytuacjach i unikać ich, kiedy można. By zadbać o zdrowie psychiczne, trzeba znajdować w życiu mniejsze i większe radości, każdą z nich doceniać i nawet najmniejszą się cieszyć. Jeszcze i o jasny umysł, bystry, sprawny intelekt trzeba zadbać. Umysł trzeba tak samo ćwiczyć, jak ciało, jeśli nie będzie trenowany, będzie coraz gorzej służył. By go trenować, można rozwiązywać krzyżówki, oglądać teleturnieje (byle nie te ogłupiające), a przede wszystkim trzeba uważnie patrzeć na świat, ćwiczyć samodzielne myślenie, analizować to, co się dzieje w bliższym otoczeniu i szerszym świecie. Bo zdrowie to także jasny umysł, czyli bystrość, umiejętność kojarzenia faktów, wyciągania trafnych wniosków i inne podobne cechy.

Jeśli chce ktoś cieszyć się zdrowiem do późnych lat,

musi dbać o ciało, psychikę i umysł. Jeśli zlekceważy się jedną z tych sfer, będzie ona osłabiać inne. Np. słabe zdrowie psychiczne osłabi organizm, umysł też. Natomiast dbając o każdą z tych sfer, pośrednio dba się i o inne np. zdrowy organizm to od razu lepiej funkcjonująca psychika. To jest właśnie podejście holistyczne. Każda z tych sfer jest ważna i łączą się one ze sobą.

Dodaj komentarz