Jak nie dać się świątecznemu przeziębieniu?


Jak nie dać się świątecznemu przeziębieniu?
Świąteczne przygotowania to jedno wielkie zawirowanie. Wycieczki od sklepu do sklepu w poszukiwaniu prezentów, ozdób i produktów na potrawy dają się każdemu we znaki. Często w tym okresie zdarzają się zachorowania. Zwłaszcza, kiedy temperatura na dworze jest jeszcze dodatnia, a wszelkie wirusy wiszą w powietrzu.

Na szczęście istnieją domowe metody na przeziębienia i początki chorób znane już od czasów naszych dziadków i wcześniej. W artykule pokażemy Ci jak uchronić się przed przeziębieniem i spędzić Święta Bożego Narodzenia w rodzinnej, spokojnej atmosferze, a nie w łóżku.

Kluczowa profilaktyka

Najważniejsze to podjąć takie kroki by nie zachorować. Wielu lekarzy i nasze mamy zawsze mówią, że istotna jest profilaktyka. Ciepłe ubranie, takie by się nie przegrzać to już 80% sukcesu. Najwięcej ciepła uchodzi przez głowę i nogi, pamiętaj więc o koniecznej czapce i butach. Kolejnym sposobem na uniknięcie przeziębienia jest częste picie ciepłych napojów – herbata z miodem i cytryną oraz imbirem skutecznie rozgrzeje największego zmarzlucha. Z drugiej strony niekorzystna jest nadmierna ochrona. Bardzo często na ulicach można spotkać osoby szczelnie zakrywające szalikiem usta i nos by uchronić się przed zimnem. Niestety jest to prosta droga do infekcji gardła, np. anginy i górnych dróg oddechowych.

Gdy zachorujesz…

Budzisz się rano i czujesz drapanie w gardle i pierwsze po co sięgasz do chusteczki? Najwyraźniej przeziębienie jednak Cię dopadło. Kluczowych jest pierwszych kilka godzin, kiedy faktycznie można jeszcze chorobę zminimalizować lub powstrzymać. Oczywiście warto od razu udać się do apteki, gdzie farmaceuta doradzi Ci odpowiednie leki do walki z pierwszymi oznakami przeziębienia.

Domowe sposoby na przeziębienie

Równolegle z lekami jednak jest kilka domowych sposobów, które skutecznie pomogą w walce z przeziębieniem.

Mówi się, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień i coś w tym jest. Możesz jednak zminimalizować jego intensywność i złagodzić. Wystarczy, jeśli u nasady nosa przyłożysz zimny kompres, np. zwilżona wodą chusteczka czy płatek kosmetyczny. Innym sposobem są popularne inhalacje. Do miski z wrzącą wodą dodaj 2-3 krople olejki eukaliptusowego, a następnie pochyl się nad miską i wdychaj. Zmniejszy to obrzęk śluzówki. Te dwa rozwiązania mogą pomóc w lepszym ujściu kataru. Przed pójściem spać postaw na szafce nocnej talerzyk z kropelkami olejku z eukaliptusa, mięty lub zwykłą, pokrojoną cebulę. Ułatwi Ci to nocne oddychanie i spokojny sen. Nie od dzisiaj wiadomo, że kluczem do wyzdrowienia jest jego przespanie i regeneracja organizmu w czasie snu.

Męczący kaszel lub jego początki zwalczysz tradycyjnym syropem z cebuli, którego receptura przekazywana jest z dawien dawna. Twoim sprzymierzeńcem również będzie czosnek – rozgnieciony lub posiekany – z łyżeczką miodu i cytryny. Zjedz z łyżeczki lub zalej wodą robiąc napar. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na kaszel i ogólne przeziębienie.

Jak widać wystarczy kilka sprytnych domowych metod, by powstrzymać największe przeziębienie. Pamiętaj jednak, tak jak pisaliśmy wyżej, że najważniejsza jest profilaktyka.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez aptekę internetową Apteka od Pokoleń oferującą preparaty, kosmetyki i artykuły medyczne, m.in. firm Mustela i Cetaphil.

Dodaj komentarz