Jak nie dać się zaskoczyć chorobom wątroby?


Kanapk
Odczuwasz dziwne pobolewanie w nadbrzuszu, a może cierpisz z powodu przewlekłej niestrawności? Pierwsze objawy chorób wątroby są zwykle niespecyficzne, więc bardzo łatwo je przegapić. Tymczasem brak reakcji oznacza pogłębianie się problemu i stopniowo doprowadzić może do poważnych powikłań.

Problemy z układem trawiennym?

Brak apetytu, przewlekła niestrawność, zespół jelita drażliwego, a także często występujące wzdęcia lub nudności – jeżeli tego rodzaju dolegliwości nie są zbyt nasilone, nierzadko je ignorujemy. Bywa, że zrzucamy je na karb nieregularnych posiłków, niezbyt zdrowej diety bądź po prostu stwierdzamy, że „tak już mamy”. Tymczasem wymienione wyżej przypadłości, jak również nietolerancja alkoholu i tłuszczów, mogą być pierwszymi symptomami problemów z wątrobą. Musimy pamiętać, że choroby wątroby dotykają nie tylko alkoholików lub osoby otyłe czy z nadwagą – ich ofiarą może paść każda z nas, chociaż oczywiście prawidłowa dieta oraz unikanie alkoholu skutecznie broni ten ważny narząd przed uszkodzeniem. Niemniej jednak warto raz na jakiś czas wykonać badanie krwi, podczas którego określone zostaną wartości tzw. enzymów wątrobowych. W przypadku utrzymujących się długo problemów z układem trawiennym (nawet tych niezbyt uciążliwych) koniecznie powinnyśmy odwiedzić lekarza, który postawi diagnozę.

Charakterystyczne objawy

W bardziej zaawansowanym stadium choroby wątroby objawiają się w dość specyficzny sposób (chociaż czasami od początku możemy zaobserwować te symptomy). Przede wszystkim pojawiają się dolegliwości bólowe – odczuwamy ból, rozpieranie lub dyskomfort w okolicy prawego podżebrza. Gdy chora jest wątroba, ból może być zarówno bardzo intensywny, jak też nieznaczny; w razie potrzeby warto sięgnąć po sprawdzony lek (np. Essentiale Forte), który działa wątroboochronnie, eliminuje dolegliwości oraz przyspiesza regenerację narządu. Drugim charakterystycznym objawem jest tzw. żółtaczka, czyli po prostu zabarwienie na żółto białek oczu, skóry oraz błon śluzowych chorej osoby. W przebiegu niektórych chorób na ciele pojawiają się też tzw. plamy wątrobowe, oddech staje się nieświeży, dokucza silny świąd skóry. Warto zdawać sobie sprawę, że wiele objawów ogólnych może być spowodowanych problemami z wątrobą. Jeśli od pewnego czasu odczuwasz np. dziwne zmęczenie, spadek koncentracji czy nawracające bóle głowy, mogą być one spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, a co za tym idzie – niemożnością dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych lub problemem z usuwaniem z niego toksyn.

Zachowaj ostrożność

Podstawą profilaktyki chorób wątroby są szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, a także regularne kontrolowanie np. enzymów wątrobowych. Ryzyko minimalizuje też zdrowa, zbilansowana dieta pozbawiona nadmiaru tłuszczów i węglowodanów; zaleca się również umiar w piciu alkoholu oraz aktywność fizyczną. Kolejną ważną sprawą jest zachowanie ostrożności i zaleceń lekarza, jeśli chodzi o stosowanie leków – ich nieprawidłowe lub zbyt długie zażywanie może prowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby. Nie zapomnijmy także o zachowaniu higieny (uchroni nas np. przed „chorobą brudnych rąk”) oraz korzystaniu z różnego rodzaju zabiegów tylko w sprawdzonych, sterylnych warunkach.

Aby nie dać się zaskoczyć chorobom wątroby, uważnie obserwujmy sygnały wysyłane przez nasze ciało. Czasem lepiej dmuchać na zimne i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku.

photo credit: 2010-09-18_Foie-Gras-Cepe-Burger_Cut via photopin (license)


Dodaj komentarz

Komentarz do “Jak nie dać się zaskoczyć chorobom wątroby?