Jak pielęgnować tłustą skórę ciała?


Jak pielęgnować tłustą skórę ciała

Najczęściej skarżymy się na zbyt suchą skórę ciała, która łuszczy się, swędzi i jest napięta. Jednak nie tylko nadmierna suchość może być problemem. Nieprawidłowe jej funkcjonowanie i różne czynniki na nią wpływające, mogą powodować nadmierną produkcję sebum, a w konsekwencji występowanie skóry tłustej. Dotyczy to nie tylko twarzy, ale i całego ciała. Jak wygląda tłusta skóra i jak należy ją pielęgnować?

Objawy skóry tłustej

Występuje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na rodzaj skóry. Często nawet nie wiemy, że genetycznie jesteśmy zaprogramowani do innego jej typu, a tylko dane czynniki powodują całkowitą zmianę. Tłusta skóra objawia się błyszczeniem, a czasem nawet oleistym wyglądem. Na jej powierzchni może tworzyć się tłusty film wyczuwalny dotykiem.

Nadmiar sebum, który jest główną przyczyną występowania tłustej skóry, jeśli nie jest odpowiednio usuwany, powoduje zatykanie porów i powstawanie wyprysków. Najczęściej tworzą się one na ramionach, plecach, udach i pośladkach. Produkowane przez gruczoły sebum w normalnych ilościach jest niezbędne dla zdrowej skóry. Dzięki niemu może ona utrzymać swoje funkcje, jak utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oraz wspomaga funkcję tarczy ochronnej przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

Nadmiar tej substancji może być spowodowany zarówno czynnikami genetycznymi, jak też zmianami hormonalnymi. Dlatego tak często występuje jedynie w okresie dojrzewania. Kobiety mogą skarżyć się na tłustą skórę podczas miesiączki czy menopauzy. Często jednak ma ona związek z czynnikami zewnętrznymi, jak zanieczyszczenie powietrza, nieprawidłowa higiena, zbyt częste lub zbyt rzadkie kąpiele, a także nieprawidłowa dieta i stosowanie używek.

Jak dbać o tłustą skórą ciała?

Podstawową zasadą pielęgnacji tłustej skóry ciała i twarzy jest usuwanie nadmiaru sebum i oczyszczanie porów. Ważne jest codzienne oczyszczanie skóry pod prysznicem za pomocą kosmetyków czyszczących, które nie zawierają wysuszającego, a przy tym zwiększającego produkcję sebum mydła (np. Sanex). Kosmetyki te to lekkie żele pod prysznic pozbawione również ciężkich olejków powodujących zatykanie porów i blokujących prawidłowe złuszczanie się naskórka.

Bardzo dobrze w delikatnym usuwaniu nadmiaru sebum i martwego naskórka sprawdzają się żele miceralne pod prysznic. Ich działanie polega na rozpuszczaniu zanieczyszczeń w wodnych cząsteczkach żelu oraz wiązanie sebum, a następnie skuteczne, lecz delikatne jego usuwanie. Żele, podobnie jak płyny miceralne, nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka, dzięki czemu nie zwiększają produkcji tej tłustej substancji.

Dodaj komentarz