Jak poradzić sobie z menopauzą?


Jak poradzić sobie z menopauzą?
Okres przekwitania jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Niestety, z powodu niewybrednych żartów oraz kultury, w jakiej zostaliśmy wychowani, bardzo często unikamy rozmów na temat klimakterium czy samej menopauzy.

Wiele kobiet nie jest w stanie przekonać siebie, że przekwitanie nie jest czymś, czego należy się wstydzić ani bagatelizować. Czekanie aż wszystko ”samo przejdzie” nie jest najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z tym stanem rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby zauważyć, że kobiety, dla których menopauza nie jest tematem tabu, przechodzą okres klimakterium pozytywnie nastawione do życia i pełne sił witalnych.

Jak rozpoznać menopauzę

Pierwsze objawy klimakterium dotykają nas już po czterdziestym roku życia. W tym czasie jajniki pracują ze zdecydowanie mniejszą intensywnością a co za tym idzie wydzielają mniej damskich hormonów płciowych, głównie estrogenów. Menopauza – bo tak fachowo nazywa się ostatnie krwawienie – pojawia się zazwyczaj pomiędzy 45. a 55. rokiem życie. Niestety, przekwitanie wiąże się z różnymi dolegliwościami, które najogólniej dzielimy na wczesne i późne. Najgorzej radzimy sobie z wczesnymi objawami klimakterium, gdyż nie tylko jest to gwałtowna zmiana dla naszego ciała, ale również dla naszej psychiki. Menopauza kojarzy nam się ze starzeniem się, więc jej objawy są dla nas prostym sygnałem – my też jesteśmy ”stare”.

Dolegliwości podczas menopauzy

Bardzo częstą dolegliwością są uderzenia gorące. Są to niespodziewane uderzenia ciepła w okolicy twarzy i szyi a ich częstość zależy od indywidualnych predyspozycji danej kobiety. Dodatkowo często towarzyszy im zaczerwienienie skóry, pocenie się oraz dreszcze. Niestety, nadal nie ustalono co jest ich przyczyną, dlatego jedną z najskuteczniejszych metod jest unikanie sytuacji, w których się pojawiają, jak na przykład spożywanie ostrych potraw.

Wiele kobiet żali się na znaczne pogorszenie samopoczucia, które wiąże się z poczuciem zagrożenia, zmęczeniem, dekoncentracją czy huśtawkami emocjonalnymi. Jest to bardzo częsty objaw, na który narzekają nie tylko kobiety, ale również ich partnerzy czy dzieci. Nie ma niestety jednoznacznego sposobu na to, aby wyjść z tej sytuacji. Być może dobrym sposobem będzie znalezienie nowej pasji, która sprawi, że kobieta zajmie czymś swój czas i swoje myśli. Możemy również więcej czasu poświęcić swoim bliskim.

Wczesne objawy klimakterium

Do wczesnych objawów klimakterium nalezą także zaburzenia miesiączkowania, które objawiają się w bardzo różny sposób. Niektóre kobiety obserwują u siebie zanikające krwawienia pojawiające się w odstępach do dwóch miesięcy, u innych natomiast miesiączki są zdecydowanie bardziej obfite a przerwa między nimi wynosi około trzech tygodni. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie terapii hormonalnej, która nie tylko może być metodą antykoncepcji, jeżeli pani nie planuje dzieci, ale również może załagodzić dolegliwości związane z przekwitaniem.

Nie można ukryć, że ważną rolę podczas klimakterium pełni również partner kobiety, który musi wykazać się wyjątkową wrażliwością na jej nastrój i złe samopoczucie. Niestety, nie każdy mężczyzna jest świadom zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety, z którą jest, dlatego warto rozmawiać i dowiadywać się, co dzieje się nie tylko w ciele, ale również – a może przede wszystkim – w głowie kobiety. Warto również pamiętać, że niektóre zachowania pań nie są przez nie w stu procentach kontrolowane.

Menopauza to naturalna kolej rzeczy i radzenie sobie z nią nie jest niczym nadzwyczajnym. Trzeba się z tym pogodzić i czekać aż nasz organizm się wyciszy i uspokoi.

Więcej informacji na temat menopauzy uzyskasz na stronie klimakterium.info.pl


Dodaj komentarz

Komentarz do “Jak poradzić sobie z menopauzą?

  • Lena Rutka

    W okresie menopauzy największym dla mnie problemem była suchość
    pochwy. Na szczęście ginekolog poleciła mi hydrovag. Globulki natychmiast poprawiają
    nawilżenie i sprężystość śluzówki, zakwaszają i chronią przed problemami intymnymi.
    Mają kształt dopasowany do kobiecego ciała, nie brudzą bielizny.