Jak poradzić sobie ze słabszym dniem i obniżonym nastrojem


Jak poradzić sobie ze słabszym dniem i obniżonym nastrojem
Z pewnością masz takie dni, kiedy budzisz się rano i wszystko jest nie tak. Począwszy od Twoich włosów, przez pogodę za oknem i ogólną radość z życia. Jak temu zaradzić?

Zmień nawyki i rutynę

Co rano wstajesz o tej samej godzinie, zjadasz podobne śniadanie i wypijasz kawę, a później wyprowadzasz psa na spacer, sprzątasz mieszkanie i idziesz do pracy? To Twoja rutyna. Jest oczywiście potrzebna, bo daje poczucie bezpieczeństwa, nie wymaga większego zastanowienia się, analizowania, pozwala Ci przeć do przodu. Ale w dni, kiedy Twój nastrój jest nieco obniżony warto troszkę przemianować dotychczasowe standardy. O ile to możliwe zostań dłużej w łóżku, wypij kawę przed śniadaniem i przeczytaj rozdział książki. Albo weź odżywczy prysznic, a w jeszcze wilgotne ciało wklep pachnący balsam. Robiąc coś inaczej niż zwykle, inaczej niż zwykle myślisz, zmienia się Twój punkt widzenia i nastrój.

Zrób dla siebie coś miłego

Za mało się rozpieszczamy. Żyjemy w przekonaniu, że na nagrodę musimy zasłużyć i że bardzo rzadko faktycznie zasługujemy. Wymagamy od siebie coraz więcej, coraz mniej zauważając i ciesząc się ze swoich sukcesów. Postaraj się sobie raz na czas odpuścić. Szczególnie w dni, kiedy od świtu jest Ci ciężko. Zabierz siebie do kawiarni i obok gorącego cappuccino z cynamonem kup sobie duże owsiane ciastko z rodzynkami. Wydaj pieniądze na fajny kosmetyk. Niech to będzie choćby cudownie nawilżający i rozświetlający podkład True Match Foundation New podkład do twarzy R3-C3 Rose Beige.

Jak poradzić sobie ze słabszym dniem i obniżonym nastrojem

Spróbuj znaleźć dystans

Nastrój poprawia nam z pewnością wszystko to, co pozwala się zdystansować od problemu. Zamiast więc siedzieć w domu i rozpaczać, ubierz się i wyjdź na spacer. Popatrz na psy biegające w parku, na dzieci bawiące się na placach zabaw i codzienną gonitwę dorosłych, spieszących w różne miejsca. Zatrzymaj się w księgarni i poczytaj recenzje nowo wydanych książek. Znajdź jakiś punkt widokowy i popatrz na wszystko z góry. Na to ile jest ludzi w Twoim mieście, ile budynków i miejsc. Zastanów się jakie problemy mogą mieć inni, jak wygląda ich życie. Nie myśl o tym, że mają lepiej czy gorzej, pomyśl, że wszyscy mają – tak jak Ty – lepsze i gorsze dni.

Lecznica moc słów wypowiadanych na głos

Nic tak nie pomaga w problemie jak przegadanie go z przyjaciółką. Odwiedź ją lub zaproś do siebie albo umówcie się w ulubionej kawiarni. Pomarudźcie wspólnie o wszystkim, co wymaga marudzenia. Już samo opowiadanie o problemie zmniejsza go o połowę. Słowa wypowiadane na głos mają działanie lecznicze, bo wtedy konfrontujesz się ze swoim problemem, nie dusisz go w sobie, a prezentujesz komuś i tym samym poznajesz. Jeśli nie masz możliwości wygadania się przyjaciółce porozmawiaj ze sobą. To brzmi niepoważnie, ale ma dokładnie to samo działanie. Opowiedz sobie na głos dlaczego się smucisz i jakie jest faktyczne sedno Twojego problemu.

Jak poradzić sobie ze słabszym dniem i obniżonym nastrojem

Domowa terapia muzyką, literaturą i filmem

W dni trudne i smutne warto czasami odciąć się od wszystkiego, włączając ciekawy film, puszczając ulubioną muzykę lub czytając porywającą książkę. Wszystkie te formy odskoczni pozwalają na moment odsunąć na bok to, co złe. Dobrze wiesz, że czasami zły nastrój bierze się znikąd i nie zwiastuje większych dramatów. W takie dni zawiń się w koc i odetnij od świata.

Dodaj komentarz