Jak pozbyć się pryszczy?


Jak pozbyć się pryszczy

Problem z pryszczami dotyka najczęściej osób z cerą tłustą i mieszaną. Spowodowane jest to nadmiernym wydzielaniem łoju oraz nieodpowiednią pielęgnacją skóry. Często pojawia się w okresie dojrzewania, co ma swoją przyczynę w hormonalnej burzy, jaka odbywa się w organizmie młodego człowieka. W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu, a w jaki sposób pozbyć się pryszczy?

Skąd się bierze pryszcz?

Pryszcz pojawia się w miejscu, gdzie dochodzi do zrogowacenia ujścia mieszka włosowego, który jest powiązany z przewodem gruczołu łojowego. Zablokowanie ujścia powoduje powstanie tzw. czopu rogowego i wypchnięcie go na powierzchnie skóry. Pod nim zaczyna gromadzić się łój produkowany przez skórę, który nie może znaleźć ujścia. Jest to zaskórnik, który potrzebuje jeszcze tylko bakterii, zwykle będących zupełnie nieszkodliwymi, jednak przy tak obfitym dla nich bufecie, jak łój, zaczynają namnażać się bardzo szybko. Wtedy dochodzi do uwalniania enzymów przez bakterie, które są przyczyną stanów zapalnych komórek skóry. Ich ilość wzrasta wraz z ilością wydzieliny pod czopem rogowym, by później pod siłą nacisku pęknąć i stworzyć jeszcze większy, już całkiem widoczny stan zapalny, czyli pryszcze.

Oczyszczanie podstawą walki z pryszczami

Patrząc na pierwszy etap powstawania pryszczy, czyli powstanie czopu rogowego, można łatwo wywnioskować, że odpowiednie jego usunięcie zapobiegnie powstaniu zaskórników, a w konsekwencji pryszczy. Można to osiągnąć jedynie przez odpowiednią higienę skóry twarzy, czyli prawidłowe jej oczyszczanie. Nie wystarczy przemycie twarzy zwykłą wodą. Należy stosować odpowiednie produkty oczyszczające dostosowane do typu skóry, które delikatnie usuną ewentualny makijaż, wszelkie zanieczyszczenia, zrogowaciały naskórek oraz nadmiar łoju produkowanego przez gruczoły. Do codziennej pielęgnacji należy włączyć więc żele lub mleczka oczyszczające, tonik oraz co kilka dni peelingi oczyszczające. Więcej informacji na temat jak pozbyć się pryszczy znajdziesz na www.nivea.pl.

Jak pozbyć się pryszczy?

W zależności od stopnia zaawansowania trądziku stosuje się różne metody jego leczenia. Jeśli mamy do czynienia z łagodną postacią pryszczy, wtedy wystarczy stosowanie miejscowych preparatów przeciwtrądzikowych. Z kolei przy cięższych postaciach, kiedy żadne miejscowe środki nie spełniają swojego zadania, lekarz przepisuje antybiotyki, zwykle z grupy tetracyklin. Gdy te formy leczenie zawodzą, sięga się po pochodne witaminy A.

Dodaj komentarz