Jak prawidłowo zrobić inhalację gardła?


Jak prawidłowo zrobić inhalację gardła?
Terapie inhalacyjne zaleca się nie tylko przy leczeniu, lecz także profilaktyce różnych chorób układu oddechowego. Parówki, wziewki i nebulizacje są doskonałym sposobem na złagodzenie męczących objawów przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli, a nawet astmy. Ich główną zaletą jest to, że oddziałują bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo. Aerozoloterapię polecają zarówno lekarze, jak i sami pacjenci. Chociaż to metoda powszechnie stosowana, niewiele osób wie, jak z niej prawidłowo korzystać. Przeczytaj, jak powinna wyglądać inhalacja na ból gardła i zacznij czerpać z niej maksimum korzyści!

Jak inhalować gardło?

Terapie inhalacyjne dzielą się na inhalacje wziewne, parowe oraz nebulizacje. O ile te dwie ostatnie spokojnie można stosować, jako domową inhalację na ból gardła wywołany infekcją, o tyle wziewki są bardziej przydatne przy przewlekłych objawach i cięższych chorobach – alergii, astmie czy mukowiscydozie – bo wymagają ścisłych zaleceń lekarskich. 

Inhalacje parowe, zwane potocznie parówkami, to tradycyjny sposób leczenia przeziębienia w tym bólu gardła podczas przełykania przy pomocy ciepłej pary. Do ich wykonania potrzebna jest miska z gorącą wodą, zioła lub olejki eteryczne oraz ręcznik. Chory pochyla się nad parującą miednicą, głowę przykrywa ręcznikiem i głęboko wdycha unoszącą się parę. Przy parówkach bardzo ważna jest technika oddychania – powietrze należy wciągać przez nos, a wypuszczać przez usta. Jeżeli jama nosa stanie się niedrożna, konieczne jest przerwanie terapii na czas pozbycia się zalegającej wydzieliny. Parówki to bardzo przyjemny zabieg, jednak trzeba przy nim uważać, aby się nie poparzyć.

Chociaż nie ma naukowych dowodów potwierdzających, że tego typu inhalacja na ból gardła czy katar jest skuteczna, z pewnością to sposób, który pozwala złagodzić męczące objawy choroby. Ciepła para dobrze nawilża błonę śluzową gardła, co przekłada się na zmniejszenie dolegliwości bólowych, a ponadto pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę, którą łatwiej wydalić z organizmu. Dzięki temu katar przestaje spływać po tylnej ścianie gardła i podrażniać tym samym jej śluzówkę. 

Z kolei nebulizacja to inhalacja parowa nowej generacji. To rodzaj aerozoloterapii, do której używa się nebulizatora, czyli urządzenia zmieniającego substancję leku z płynnej w lotną, parową. Główną zaletą tej metody jest to, że nie trafia do żołądka ani krwioobiegu, ale bezpośrednio do układu oddechowego, gdzie od razu oddziałuje na miejsce zmienione chorobowo. Wykonanie nebulizacji jest relatywnie proste, wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu oraz preparatów do inhalacji. Instrukcja obsługi nebulizatora może różnić się nieznacznie w zależności od rodzaju używanego sprzętu, aczkolwiek na ogół terapia polega na wlaniu leku do specjalnego pojemnika, przyłożeniu ustnika lub maseczki do twarzy oraz włączeniu przycisku uruchamiającego urządzenie. Należy pamiętać, że szczególnie przy inhalacjach dla dzieci należy zadbać, aby maska szczelnie przylegała do skóry, zwłaszcza w okolicy nosa. Według specjalistów maseczki do nebulizacji dzieci poniżej 2. roku życia nie powinny posiadać żadnych otworów, przez które mogłaby ulatywać para.

Ile powinna trwać inhalacja?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile powinna trwać inhalacja, najpierw należy określić, kto się ma inhalować, jak i czym. Domowe parówki powinny trwać około 15-20 minut, jednak nie dłużej niż pół godziny. Warto także zaznaczyć, że inhalacje na ból gardła u dzieci muszą być odpowiednio krótsze i nie przekraczać 5 minut. Takie zabiegi warto powtarzać 3 razy dziennie, przynajmniej przez pierwsze 3 dni choroby. 

Natomiast w przypadku nebulizacji czas trwania terapii uzależniony jest od wydajności sprzętu. Na ogół do inhalacji na ból gardła o podłożu wirusowym dorosłym przepisuje się 1 ampułkę (5 ml) danego roztworu do stosowania 2-4 razy dziennie. Taka sama inhalacja na ból gardła dla dzieci wymaga podania połowy tego preparatu, czyli około 2 ml roztworu. Generalnie zwykły nebulizator kompresowy przemienia 5 ml płynu w parę w przeciągu kilku minut. U dorosłych nebulizacja nie powinna trwać dłużej niż kwadrans, a u najmłodszych powyżej 2 minut. Uważa się, że po tym czasie terapia jest już nieefektywna. 

Czym inhalować gardło?

Domowe inhalacje na ból gardła, czyli tzw. parówki, najlepiej wykonać z:

  • soli kuchennej;
  • soli emskiej;
  • 5% soli karlsbadzkiej;
  • rumianku;
  • majeranku;
  • olejków eterycznych: eukaliptusowego, lawendowego, tymiankowego, cynamonowego, imbirowego, cytrynowego.

Do inhalacji na ból gardła przy pomocy nebulizatora, poza lekami wskazanymi przez lekarza, najlepiej użyć:

  • soli fizjologicznej;
  • roztworu soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym;
  • soli hipertonicznej (3% lub 5%).

Dodaj komentarz