Jak przebiega cesarskie cięcie?


Jak przebiega cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie to jedna z dwóch podstawowych metod porodu. Jeśli lekarz zaleci poród za pomocą cesarskiego cięcia, warto jest się z tą metodą uprzednio dokładnie zapoznać, by określone czynności nie wprawiły w zaskoczenie. Trudno jest powiedzieć jak przebiega cesarskie cięcie krok po kroku. Można natomiast w łatwy sposób przedstawić jak wygląda ono w typowych sytuacjach. Warto jest wiedzieć m.in. o tym, że do cesarskiego cięcia trzeba się w specjalny sposób przygotować.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Sposób przygotowania przyszłej mamy do cesarskiego cięcia jest uzależniony od tego czy poród tą metodą odbywa się planowo, czy też jest to sytuacja nagła. Planowane cesarskie cięcie daje możliwość dokładnego przygotowania się przez matkę do porodu, z kolei przy cesarskim cięciu związanym z nagłą sytuacją, większe przygotowania czynią lekarze, którzy stosują szereg środków farmakologicznych, ułatwiających poród.

Planowane cesarskie cięcie

Jeśli cesarskie cięcie zostało uprzednio zaplanowane, przyszła mama powinna pojawić się na sali operacyjnej rano na czczo i po przebudzeniu się aż do czasu zakończenia porodu, nie przyjmować żadnych płynów. Konieczne jest oprócz tego dokładne umycie ciała za pomocą specjalnego płynu do kąpieli, a także ogolenie okolic podbrzusza, ze względu na to, że lekarz będzie w tym miejscu wykonywał nacięcia podczas cesarskiego cięcia. Do cesarskiego cięcia przyszła mama musi zostać także przygotowana pod względem medycznym. Tuż przed cesarskim cięciem do pęcherza moczowego zakłada się jej cewnik, a także podłącza kroplówkę, która zawiera płyny elektrolitowe. Zaplanowane cesarskie cięcie jest przeprowadzane zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym (czyli miejscowym).

W przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia ze względu na nagłą sytuację, związaną z zagrożeniem zdrowia i życia przyszłej mamy lub jej dziecka, przygotowania do porodu obejmują:

  • – podanie matce specjalnych antybiotyków,
  • – zaaplikowanie jej leków przeciwdziałających wymiotom,
  • – podanie jej płynów, które spowodują, że kwas żołądkowy zostanie zneutralizowany,
  • – założenie cewnika do pęcherza moczowego.

Cesarskie cięcie wykonane w nagłych przypadkach przeprowadzane jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym (czyli przy pełnym uśpieniu), by nie obciążać dodatkowo organizmu przyszłej matki.

Przebieg cesarskiego cięcia

Jak przebiega cesarskie cięcie? Po znieczuleniu, nad klatką piersiową kobiety zostaje rozstawiony parawan. Następnie lekarz odsłania okolice podbrzusza i robi poziome nacięcie o długości około 10 centymetrów, 3 centymetry nad kobiecą kością łonową. Gdy nacięcie zostanie już wykonane, możliwe jest, bardzo ostrożne wyjęcie dziecka lub (w przypadku ciąży mnogiej) dzieci z macicy. Jeśli cesarskie cięcie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, to przy dobrym stanie zdrowia matki i dziecka, lekarz daje mamie możliwość przytulenia swojej pociechy tuż po urodzeniu. Ostatnim krokiem cesarskiego cięcia jest zaszycie przez lekarza uprzednio wykonanego nacięcia. Na samym końcu zaś szczęśliwej mamie podawane są leki przeciwzakrzepowe, a także antybiotyki, których zadaniem jest przeciwdziałanie wystąpieniu zakażenia. Poród za pomocą cesarskiego cięcia, jeśli chodzi o wszystkie jego etapy, trwa zazwyczaj około 3 kwadransów. Przebieg cesarskiego cięcia może być nieco inny ze względu na różnice w budowie anatomicznej kobiet oraz stan zdrowia matki i dziecka. Zdarzają się sytuacje, w których poród tą metodą trwa krócej niż 45 minut, ale także sytuacje, gdzie ze względu na komplikacje, wydłuża się on do godziny lub dłużej.

Więcej na temat cesarskiego cięcia na stronie http://cesarskieciecie.net.pl/cesarka/przebiega-cesarskie-ciecie/

Dodaj komentarz