Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?


Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Zabiegi przeprowadzane przy pomocy lasera pozwoliły okulistyce znacząco zrewolucjonizować jej metody leczenia chorób oczu. Dokonywana tą metodą korekcja wzroku to zaś prawdziwe wybawienie dla tych pacjentów, którzy borykają się z problemami w zakresie dobrego widzenia.

Jeszcze kilka dekad temu rozwiązaniem dla osób cierpiących na zeza była tradycyjna operacja chirurgiczna, skomplikowana i obciążona sporym ryzykiem, z kolei osoby niedowidzące lub nadwzroczne skazane były na używanie okularów korekcyjnych, aby dostrzegać otaczającą je rzeczywistość zupełnie prawidłowo. Korekcja laserowa oferuje możliwość całkowitego usunięcia problemów ze wzrokiem – jest prawdziwie cudownym rozwiązaniem, uwalniającym pacjenta od długoletnich problemów z codziennym funkcjonowaniem.

Czy jest się czego bać?

Pomimo swojej rewolucyjności zabieg dokonywany w rejonie delikatnego i ważnego dla człowieka narządu, jakim są oczy, wzbudza u przygotowujących się do niego osób zrozumiałe obawy. Niepokojąca wydaje się na przykład kwestia znieczulenia miejscowego: choć pozornie powinna być postrzegana jako wybawienie od narkozy i związanych z nią przykrych dolegliwości, w niektórych osobach budzi uczucie dyskomfortu, że będzie się świadomym przeprowadzanych przez lekarzy działań. Podobnie ma się zagadnienie przygotowywania oczu do zabiegu poprzez substancje znieczulające, a wreszcie sama kwestia lasera. Używana obecnie technologia gwarantuje jednak całkowite bezpieczeństwo – precyzyjna wiązka laserowa automatycznie dezaktywuje się, gdy zajdzie nieprzewidziana okoliczność w obszarze gałek ocznych.

Na czym dokładnie to polega?

Problemy ze wzrokiem, nazywane krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, są spowodowane faktem, iż docierające do oka bodźce świetlne nie skupiają się tam gdzie powinny, czyli na siatkówce, ale przed nią lub za nią. Pokrewnym schorzeniem o podobnym podłożu jest astygmatyzm, gdzie problemem jest ogniskowanie się światła w wielu miejscach w obrębie gałki ocznej. Leczenie laserowe polega na wymodelowaniu takiego kształtu rogówki, by impulsy świetlne skupiały się we właściwym miejscu. Dzięki zastosowaniu lasera nie jest to skomplikowana operacja, ale sprawnie dokonywany zabieg. Pacjent jest podczas niego ułożony w pozycji leżącej, ale jedynymi środkami znieczulającymi są krople powodujące że działania operatora będą bezbolesne dla pacjenta. Dodatkową pomocą dla lekarza jest specjalna rozwórka, rozchylająca powieki i powstrzymująca oczy przed mruganiem. Tak naprawdę samo przygotowanie do zabiegu trwa dłużej, niż faktyczna praca lasera. Zatem tym, co przemawia za poddaniem się takiemu zabiegowi, jest przede wszystkim gwarancja, że zostanie on przeprowadzony szybko i skutecznie. Laserowa korekcja wzroku trwa dosłownie kilkanaście minut, a poddani jej pacjenci zauważają dobre efekty zabiegu już w krótkim czasie po jego przeprowadzeniu. Według lekarzy zabieg jest bezpieczny dla osób między 18 a 55 rokiem życia, u których wywiad lekarski nie ujawnił przeciwwskazań do laserowego zabiegu.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Portal-Medyczny.pl .

Dodaj komentarz