Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?


Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Nowoczesne zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezbolesne, bezpieczne i precyzyjne. Po zabiegach laserowych rekonwalescencja trwa od trzech dni do pięciu tygodni. Zabiegi, które dzisiaj korygują wzrok i poprawiają jakość widzenia pozwalają uwolnić się od noszenia okularów czy soczewek na całe życie. Są niestety wykonywane tylko w prywatnych klinikach okulistycznych. W niektórych z nich możliwe jest zapłacenie za zabieg w ratach.

Usunięcie małej lub dużej wady wzroku

Bardzo często noszenie okularów czy soczewek kontaktowych utrudnia wykonywanie pracy zawodowej czy uprawianie jakieś dyscypliny sportu. Zabieg laserowej korekty wzroku można wykonać u pacjentów z krótkowzrocznością nawet do +6 dioptrii. Możliwe jest usunięcie również krótkowzroczności do -10 dioptrii oraz astygmatyzmu (do 5D) – wady, która powoduje zniekształcenie widzianego obrazu. Do przeprowadzenia zabiegu używane są różne typy laserów – w zależności od tego, na jakim etapie przebiega zabieg. Dzięki wiązce lasera następuje zmiana kształtu rogówki, co sprawia, że widziany obraz jest wyraźny. W trakcie zabiegu lekarza nacina powierzchowną warstwę rogówki (nazywana jest ona płatkiem), modeluje ją zależnie od wady i ponownie nakłada płatek. Zabieg trwa kilkanaście minut. Daje bardzo dobre efekt. Ryzyko powikłań po zabiegu jest niewielkie. Wykonywane nacięcie rogówki i jej modelowanie wykonywane jest przez laser z dokładnością do tysięcznych milimetra. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym – podawane są krople do oczu. Jest bezbolesny, chociaż niektórzy pacjenci skarżyli się na uczucie rozpierania. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu. Co dwie godziny należy zapuszczać zapisane krople do oczu. Przed zabiegiem pacjenci przechodzą badania kwalifikacyjne. Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji krótko-, dalekowzroczności czy astygmatyzmu może być zespół suchego oka. W zależności od metody zabieg kosztuje od dwóch do nawet czterech tysięcy złotych (w przypadku zabiegu wykonywanego nowoczesną metodą LASIK) za oko. Okres gojenia się rogówki trwa kilka tygodni. W tym czasie nie należy opalać się, chodzić na basen, pracować przez kilka godzin przy komputerze.

Laserowe usuwanie zaćmy

Najczęściej na zaćmę chorują osoby w starszym wieku. Efektem choroby jest zmętnienie soczewki – świat wygląda tak, jakbyśmy patrzyli przez matową szybę. Zaćmę można usunąć tylko operacyjnie. Dzisiaj można to zrobić laserem. Lekarz przeprowadzający zabieg precyzyjnie przy pomocy lasera nacina rogówkę i oddziela część soczewki. Następnie rozbija zmętniałą soczewkę przy pomocy sondy ultradźwiękowej i wysysa rozbite kawałeczki. Sztuczna soczewka wprowadzana jest przez malutkie nacięcie. W momencie wszczepiania jest ona zwinięta w rulonik – rozwija się w oku sama. Laserowy zabieg usunięcia zaćmy trwa około 20 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg z wykorzystaniem najprostszej soczewki może być refundowany, za laserowy zabieg z wykorzystaniem nowoczesnej soczewki, na przykład torycznej, pacjenci muszą zapłacić sami.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl

Dodaj komentarz