Jak przekonać dziecko do żłobka?


Jak przekonać dziecko do żłobka?
Adaptacja dziecka w żłobku zależna jest od wielu czynników. U jednego maluszka może przebiegać szybciej i łagodniej, u innego dłużej i trudniej. Ogromne znaczenie mają tu nie tylko warunki panujące w placówce, ale także cechy osobowe dziecka i jego rodziców.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że dla małego dziecka początki uczęszczania do żłobka mogą być bardzo trudne. Jest to dla niego ogromne wyzwanie, podczas którego musi zmierzyć się z nową sytuacją i wieloma trudnościami. Nie tylko przeżywa separację z rodzicami, ale także poznaje nowe otoczenie, opiekunów, dzieci, zabawki itd.

Okres adaptacyjny

Wiele żłobków zapewnia nieodpłatny okres adaptacyjny dla nowo przyjętych dzieci. W zależności od placówki może on trwać od kilku dni, nawet do tygodnia i przebiegać w nieco odmienny sposób. Jeśli już wybierzesz żłobek dla twojego maluszka, zorientuj się wcześniej:

  • jak będzie wyglądał okres adaptacyjny i jak długo będzie trwał,
  • czy okres adaptacyjny będzie nieodpłatny,
  • jak długo podczas tego okresu będzie można przebywać z dzieckiem w placówce,
  • jakie działania podejmowane są przez kadrę pracowniczą żłobka, gdy dziecko przechodzi okres adaptacyjny szczególnie trudno.

Dobrze jest też wiedzieć, jaki będzie plan dnia po okresie adaptacyjnym, jak wygląda żywienie niemowląt, a jak starszych dzieci, czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy też jest catering, a jeśli tak, to skąd jedzenie jest dowożone, jak często maluszki wychodzą na zewnątrz itd.

Separacja rodzica i dziecka

Lęk separacyjny w różnym stopniu towarzyszy zarówno rodzicom, jak i dzieciom. U dzieci pojawia się dopiero około 7 miesiąca życia i jest normalnym etapem w ich rozwoju. Młodsze dzieci nie odczuwają tak dużego lęku przy rozstaniu z rodzicami, dlatego adaptacja do nowych warunków może przebiegać znacznie łagodniej.

Co jeszcze mogą zrobić rodzice, by ich pociecha szybciej przywykła do nowych warunków i rozstania z nimi?

Świetnym pomysłem jest zostawianie maluszka raz na jakiś, czas na godzinę lub dwie pod opieką innych osób, np. babci, dziadka, cioci, czy opiekunki. Dziecko przyzwyczajone do tego, że rodzic raz na jakiś czas znika z pola widzenia, znacznie szybciej adaptuje się w żłobku.

Jak pomóc dziecku

Nie ulega wątpliwości, że pierwsze dni w żłobku są ogromnym wyzwaniem dla maluszka. Adaptacja to okres, który ma za zadanie pomóc dzieciom przezwyciężyć trudności w tym trudnym dla nich czasie. Przy wspólnym zaangażowaniu rodziców oraz opiekunów pracujących w żłobku, dzieci przechodzą adaptację z sukcesem, przyzwyczajają się do nowej sytuacji, warunków i otoczenia, a nawet zaczynają lubić swoją placówkę.

Ogromny stres związany z pójściem dziecka do żłobka towarzyszy nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Trudne decyzje związane z koniecznością zapewnienia maluszkowi jak najlepszej opieki w chwili powrotu do pracy rodzą wiele pytań, wątpliwości oraz budzą uzasadnione lęki. Warto jednak pamiętać, że im więcej spokoju mają w sobie rodzice oddając dziecko do żłobka, tym łagodniej maluszek przechodzi adaptację. Dlatego właśnie dobrze jest poświęcić nieco czasu na dokładne poznanie placówki, do której zamierzasz posłać dziecko. Jeśli będzie odpowiadała wszystkim wymaganiom twoim i twojego maluszka, łatwiej będzie ci powierzyć pociechę pracującej tam kadrze.

Więcej informacji o adaptacji dziecka do żłobka znajdziesz na stronie http://wltv.pl.

Dodaj komentarz