Nie musisz sam borykać się ze swoim strachem i lękiem. Są specjaliści, psychologowie, psychoterapeuci, którzy pomogą Ci pozbyć się lęku poprzez dotarcie do jego przyczyn, często nieoczywistych dla osoby cierpiącej na zaburzenia lękowe. Dowiedz się jaka terapia jest najskuteczniejsza.
Mam napady lęku – co to oznacza?
Pojęcie „strach” jest często zamiennie używane z pojęciem „lęk”. Poznanie różnicy między tymi dwoma pojęciami może pomóc nam w rozeznaniu się w sytuacji lękowej, w której się znaleźliśmy. Kluczowe jest wówczas zweryfikowani możliwości zlokalizowania źródła wywołującego w nas ten nieprzyjemny stan. Jeśli jesteśmy w stanie zlokalizować to źródło i jest ono realne mamy wówczas do czynienia ze strachem. Jeśli jednak źródło nie jest nam znane i czujemy ogólną niepewność wobec nieokreślonego zagrożenia to mamy do czynienia z lękiem. Nasza sytuacja staje się wówczas bardziej skomplikowana a napady lęku trudne do przewidzenia. Trudność w przewidzeniu tego, kiedy nastąpi napad jest o tyle problematyczna, że może zdominować nasze myślenie a nawet życie.
Co ważne wystąpienie lęku jest dla nas sygnałem ostrzegawczym. Oznacza to, że nasz organizm reaguje na często nieuświadomione bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne właśnie dyskomfortem, niepokojem i napięciem. To znak, że coś dzieje się nie tak. To również moment na konsultację ze specjalistą – psychologiem.
Bardzo się boję, chociaż nic konkretnego mi nie zagraża.
Jeśli strach lub lęk przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu to w psychologii mówi się o zaburzeniach lękowych. To co łączy wszystkie zaburzenia lękowe to to, że mamy wówczas do czynienia z wyolbrzymioną wersją normalnych sytuacji jakie przeżywamy w ciągu życia. Często właśnie ten fakt sprawia, że zaczynamy szukać pomocy zdając sobie sprawę, że wykonywanie normalnych czynności jest podszyte strachem i radzimy sobie z sytuacjami życiowymi gorzej niż inni. Wizyta u psychologa to właściwy krok.
Mechanizm powstawania stanów lękowych – co to takiego i jak sobie z nim radzić?
W psychologii mechanizm ten potocznie nazywa się „błędnym” kołem”. Wystąpienie lęku powoduje odczucia w ciele – np. przyspieszone bicie serca, duszności, pocenie się dłoni. Objawy te powodują, że zaczynamy myśleć, że dzieje się z nami coś niepokojącego. Myśli te powodują, że nasz lęk się potęguje, co powoduje wystąpienie kolejnych, nasilonych odczuć w ciele. Mamy wówczas do czynienia z „lękiem przed lękiem”.
Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z mechanizmem błędnego koła jest uświadamianie sobie tego, że to, że myliśmy, że dzieje się z nami coś złego jest tylko jednym z elementów błędnego koła i zaraz minie. Sama świadomość mechanizmu błędnego koła pozwala lepiej znieść napad lęku.
Czy mój stan zdrowia może powodować stany lękowe?
Nasz organizm oraz psychika są ścisłe ze sobą połączone i oddziaływają na siebie wzajemnie. W przypadku nadmiernego odczuwania lęku należy wziąć pod uwagę: nadczynność tarczycy, nadmierne spożycie kofeiny lub nikotyny, zażywanie leków stymulujących (np. przeciwastmatyczne środki do inhalacji), a także nowotwory nadnerczy.
Jak psycholog, psychoterapeuta może pomóc w pozbyciu się lęku i jaką terapię wybrać ?
Psycholog, terapia może przede wszystkim pomóc w obniżeniu lęku, zmniejszeniu częstości napadów lękowych oraz w nauczeniu się radzenia sobie z objawami. Umożliwia zapoznanie się z mechanizmami powstawania lęku oraz nauczenie się rozpoznawania sytuacji lękotwórczych.
Wybór rodzaju terapii ma znaczenie, ponieważ w zależności od nurtu w jakim pracują psychoterapeuci różnie pojmowane są przyczyny powstawania problemu, objawy czy czynniki podtrzymujące obecny stan a w konsekwencji sposób pracy. Głównymi nurtami są : psychoanaliza, podejście poznawczo – behawioralne, humanistyczno – egzystencjalne oraz systemowe.
W przypadku zaburzeń lękowych najskuteczniejszym nurtem jest nurt poznawczo – behawioralny, który jak sama nazwa wskazuje ma na celu zmianę myślenia i zachowania. Zmiany te z kolei pozytywnie wpływają a sferę emocji. Można także nauczyć się nowych oraz bardziej przystosowawczych sposób funkcjonowania dostarczając sobie tym samym ulgi i podnosząc komfort życia.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała psycholog Sylwia Kopka z Warszawy, właścicielka firmy Sylwia Kopka Coaching&Psychoterapia |