Jak radzić sobie z bólem brzucha?


buscopan ból brzucha

Ból, nie tylko brzucha, ale także innych części ciała: głowy, mięśni, stawów czy zębów, wbrew pozorom jest objawem pożądanym z punktu widzenia naszej biologii. Jest on sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Ból dodatkowo mobilizuje nas do działania: do wizyty u lekarza, zażycia leków czy zmiany trybu życia – do odpoczynku, zmiany diety, snu. Chociaż przykry, można go często złagodzić odpowiednimi lekami. Dlatego też w aptekach mamy olbrzymi wybór leków na bazie paracetamolu, aspiryny, ibuprofenu i innych. Jednak, gdy boli brzuch, należy sięgnąć po lekarstwo, które jest właśnie przeznaczone do jego leczenia. Nie tylko uśmierzy ból, ale także złagodzi jego przyczyny.

Niegroźna kolka, lekki ból podbrzusza

Jednym z najczęściej występujących objawów jest ból brzucha, który jest sygnałem choroby narządu jamy brzusznej. Aż jedna piąta tych objawów, to niegroźne stany zapalne, wzmożona czynność skurczowa mięśni gładkich, zaparcia i nadmierna ilość gazów w jelitach, która z czasem ustępuje. U kobiet ból brzucha najczęściej występuje w podbrzuszu i wywodzą się z narządów rodnych, czyli macicy, jajowodów i jajników. Bardzo często są odczuwane w czasie owulacji oraz na kilka dni przed menstruacją. Jeśli nie są bardzo uciążliwe, nie dezorganizują codziennego życia, nie wymagają wizyty u lekarza ginekologa i innego leczenia niż podanie leków rozkurczowych, takich jak Buscopan.

Wizyta u lekarza

Jednak, gdy ból brzucha nas niepokoi warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Aby ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy należy wcześniej zastanowić się, kiedy po raz pierwszy odczuliśmy ból brzucha i jak często nam dokucza, czy jest nagły, czy też stopniowo narasta i w jakich okolicznościach, jaka jest jego intensywność, kiedy się nasila i kiedy łagodnieje. Dla lekarza ważną informacją jest też to, czy jest to ból kolkowy, czy stały, w którym miejscu odczuwamy go najsilniej oraz czy promieniuje. Bardzo ważne jest też to, czy bólowi brzucha towarzyszą też inne objawy: wymioty, gorączka, dreszcze, zaparcie, brak apetytu, pocenie się, nudności czy biegunka.

Diagnostyka w bólu brzucha

Lekarz może też zlecić dodatkowe badania. Pierwszym może być badanie krwi: morfologia i wskaźniki stanu zapalnego (CRP), enzymów wątrobowych, trzustkowych i badanie ogólne moczu. Na podstawie wyników lekarz często może bezbłędnie postawić diagnozę. Innymi badaniami, które przeprowadza się z powodu przewlekłych lub ostrych bólów brzucha są zdjęcia RTG lub USG jamy brzusznej. Możliwe jest także przeprowadzenie tomografii komputerowej, gastroskopii, kolonoskopii czy ultrasonografii endoskopowej. W poważnych przypadkach konieczna jest operacja, która zwiększy szansę na postawienie odpowiedniej diagnozy.

Gdy to zwykłe skurcze?

Zanim jednak zaczniemy się martwić, gdy poczujemy ból brzucha powinniśmy odpocząć, zjeść coś lekkiego – kleik, zupę z przetartej marchewki, jeśli mamy wrażenie, że problemem jest żołądek, napić się niesłodzonej, słabej herbaty, wziąć tabletkę Buscopanu, który występuje także w wersji Forte na bardzo silny ból brzucha.

Więcej informacji o przyczynach bólu brzucha oraz sposobach na jego łagodzenie można znaleźć na stronie nabolbrzucha.pl.

Dodaj komentarz