Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży i podczas karmienia piersią?


Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży i podczas karmienia piersią?
Ból głowy zdarza się często zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. To dolegliwość zwykle jest nie groźna dla zdrowia kobiety, ale często bywa męcząca. Na szczęście są skuteczne sposoby, dzięki którym można z takim bólem walczyć w sposób bezpieczny dla mamy i dziecka.

Przyczyny bólu głowy

W czasie ciąży najczęściej radykalnie zmienia się sposób życia. Drażliwość, stres, znacznie większe zmęczenie, czasami brak snu lub zbyt mała ilość przyjmowanych płynów to często przyczyny bólu głowy w czasie ciąży. Do tego, na początku ciąży dochodzi ogólne złe samopoczucie, spowodowane często mdłościami i bardzo intensywnymi zmianami hormonalnymi.

Z kolei pod koniec ciąży, we znaki daje się zwykłe zmęczenie fizyczne, ponieważ w związku ze wzrostem wagi, pojawiają się dodatkowe dolegliwości, kłopoty w normalnym funkcjonowaniu oraz trudności ze snem. W czasie karmienia piersią, powodem bólu głowy jest głównie zmęczenie, stres i ponowne zmiany hormonalne, a jeśli dziecko ma kłopoty ze snem to i mama jest niewyspana.

To wszystko sprawia, że bóle głowy pojawiają się często, ale znając odpowiednie metody postępowania, można sobie z nimi poradzić.

Nie poddawaj się i walcz

Jest kilka bezpiecznych sposobów, które pozwalają na skuteczne pozbycie się bólu głowy, bez żadnych efektów ubocznych dla matki i dziecka. Skuteczna może okazać się ciepła kąpiel, ale nie gorąca. Powszechnie wiadomo, że woda działa rozluźniająco, likwiduje napięcia mięśniowe, relaksuje i wycisza. Kąpiel taka nie powinna jednak trwać dłużej niż 15 minut.

Dobre rezultaty przynosi odpoczynek w chłodnym i zaciemnionym pokoju. Pół godziny kompletnej ciszy i wygodna pozycja działają zbawiennie na ciało i duszę. Można też zastosować chłodny kompres na czoło. Wszyscy znamy też dobroczynny wpływ masażu. Czasami, na ból głowy pomaga właśnie delikatny masaż czoła, skroni i karku.

Gdy ból głowy pojawia się w towarzystwie bólu kręgosłupa, to warto wykonać kilka ćwiczeń, które skutecznie odblokują kręgosłup. Zacząć należy od delikatnych ruchów głową w kierunku ramion. Następnie, w pozycji stojącej, można wykonać kilka okrężnych, powolnych i delikatnych ruchów biodrami, tak jak przy zabawie z kołem hula-hoop. Jeśli siły i czas pozwalają, to warto pójść na spacer, bo to zawsze działa uzdrawiająco w takich sytuacjach.

Jeśli nic nie pomaga

Czasami jednak wszystkie sposoby zawodzą.  Jeśli ból jest nieznośny, to trzeba sięgnąć po tabletkę. Warto zawczasu porozmawiać z lekarzem, żeby dowiedzieć się, jaki środek przeciwbólowy można zastosować w takiej sytuacji. Będąc w ciąży, można też zdecydować się samodzielnie, na któryś z bezpiecznych leków uśmierzających ból, jak chociażby paracetamol. Jedna tabletka z pewnością nie wyrządzi krzywdy ani mamie, ani maluszkowi.

W okresie karmienia piersią sprawa staje się już znacznie prostsza i można zaaplikować sobie chociażby tak skuteczny środek, jakim jest Nurofen. Lek ten zawiera ibuprofen, który jest bezpieczny dla większości matek karmiących piersią. Pamiętać należy, aby przed przyjęciem środka dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną.

Uporczywe bóle głowy należy skonsultować z lekarzem

Silne bóle głowy, powtarzające się bardzo często muszą być konsultowane z lekarzem. Taka dolegliwość może być objawem nadciśnienia tętniczego, które jest groźne dla matki i dziecka. W czasie ciąży może ono powodować tak zwane zatrucie ciążowe. Warto więc na bieżąco kontrolować ciśnienie, a jeśli będzie ono przekraczało 135/85 mmHg, to trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dodaj komentarz