Jak radzić sobie z jąkaniem?


Jak radzić sobie z jąkaniem
Jak pokazują najnowsze statystyki, liczba osób jąkających się w Polsce stare rośnie. Przyczyn jest wiele i żadna z nich nie jest do końca zbadana. Niezależnie od tego jakie jest podłoże tej choroby, mamy do czynienia z pewnego rodzaju niepełnosprawnością, którą można i trzeba leczyć. W jaki sposób i gdzie szukać pomocy? O tym w najnowszym materiale.

Co czuje osoba jąkająca się

Skrępowanie i zawstydzenie – to chyba dwa słowa, które idealnie obrazują to, jak czuje się osoba, która się jąka. Niestety, oba prowadzą do silnego lęku przed mówieniem w ogóle, a to może prowadzić do izolacji od społeczeństwa. Wile osób, które zaczynają jąkać się w starszym wieku, odczuwa złość i frustrację – tym większą, im bardziej chcą powiedzieć coś szybko, a po prostu nie potrafią wyrzucić z siebie tego słowa.

Różne przyczyny jąkania

Jak pokazują najnowsze badania odsetek osób jąkających się w Polsce plasuje się na poziomie 400 tysięcy osób. Na świecie te dane wyglądają tak: jąka się około 45 milionów dorosłych i 180 milionów dzieci. Przyczyny jąkania nie są do końca poznane. Mówi się, że zacinanie się jest wynikiem minimalnych dysfunkcji mózgu lub też osłabionej pracy lewej półkuli. Uczeni podkreślają także dziedziczenie predyspozycji. Czasem wystarczy strach, długotrwała choroba albo szok po wypadku, np. samochodowym. Stety/niestety jąkanie nie jest uznawane za chorobę. Osoby borykające się z tą przypadłością mają więc problem z refundacją sprzętu rehabilitacyjnego czy z zasiłkami pielęgnacyjnymi na dzieci. Pomagają im w tym takie ośrodki jak http://www.csim.pl/. Jak pokazują bowiem badania najczęściej zaczynają się jąkać dzieci między trzecim a szóstym  rokiem życia. Wtedy dwoje na pięcioro ma kłopoty z płynnym mówieniem. Dlatego tak ważna jest wczesna rehabilitacja i praca z takim dzieckiem.

Leczenie jąkania

Rehabilitacja osób borykających się z jąkaniem może przebiegać na różne sposoby. Tym przynoszącym jak do tej pory największe efekty jest ćwiczenie wolniejszej wymowy, przedłużania głosek, sylab, robienie pauz i mówienie na wydechu. Wielu pacjentom pomaga także wypowiadanie słów w określonym przez metronom tempie, wypukiwanie rytmu, albo synchronizacja mowy echokorektorem, który opóźnia mowę (pacjent słyszy tylko echo swoich słów) i podwyższa lub obniża głos. Logopedzi podkreślają także rolę terapii grupowej i pracy w domu. Jeśli Twoje dziecko zaczyna się jąkać poświęć mu więcej uwagi. Pamiętaj by mówić przy nim wolno, ładnie i wyraźnie. Nigdy mu nie przerywaj i pozwól wypowiedzieć się, nie kończ za nie zdania, ani nie pozwalaj, by ktokolwiek mówił za nie! Pamiętaj, że jako rodzic masz dać dziecku pewność, że nic złego się nie dzieje, jeśli w czasie mówienia „zatnie się” – nie musi się tego wstydzić. To zaburzenie mowy da się wyleczyć, warto więc zacząć jak najprędzej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *