Jak radzić sobie z zapaleniem piersi?


Baby
Zapalenie piersi to dolegliwość, na którą zapada większość kobiet karmiących naturalnie. Chociaż schorzenie to nie jest niebezpieczne, nie niesie też za sobą groźnych powikłań to jest wielce uciążliwe dla karmiącej.

Przyczyn zapalenia piersi jest co najmniej kilka. Przede wszystkim dolegliwość tego rodzaju powstaje w wyniku złego wykorzystania nawału mleka bądź nieregularnego odciągania pokarmu. Co więcej, zapalenie może wystąpić na skutek urazu, ucisku piersi, nieumiejętnego ssania przez dziecko, popękanych brodawek, wzmożonego stresu czy też nieodpowiednio wyleczonego zapalenia piersi, które kobieta przechodziła w przeszłości.

Objawy zapalenia piersi są niezwykle dokuczliwe. Pojawiają się nagle i w pierwszym etapie przypominają przeziębienie bądź grypę. To ogólne osłabienie, dreszcze, ból mięśni, szybko narastająca gorączka. Niedługo potem pojawia się silny ból zajętej piersi a nawet jej zaczerwienienie. Pierś boli podczas dotyku i w czasie karmienia.

Jak leczyć zapalenie piersi? Okazuje się, że najbardziej skuteczne jest leczenie naturalne, czyli jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi bądź odciągnięcie pokarmu w takiej ilości, by jego nadmiar nie zalegał w gruczołach. Nie jest to dla kobiety łatwe, ponieważ przynosi ogromny ból. Warto również stosować schłodzone okłady, nie można natomiast rozgrzewać piersi ani ich masować. Z pewnością przydadzą się rozgniecione liście kapusty, które przykładane do piersi dadzą efekt przeciwzapalny i obkurczający. Jeśli stan zapalny utrzymuje się pomimo stosowania metod naturalnych należy zgłosić się do poradni laktacyjnej, w której kobieta otrzyma fachową pomoc. Trzeba pamiętać, że karmiąca nie może przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem bowiem jego składniki mogą przedostać się do pokarmu, które pobiera dziecko. Doradca laktacyjny zdiagnozuje problem, w razie potrzeby pokaże jak przystawiać dziecko do piersi, by ściągało odpowiednią ilość pokarmu. Może zalecić również laktator bądź leki. W niektórych przypadkach lekarz pobierze także posiew z mleka matki i wykona antybiogram, by określić bądź wykluczyć mnożenie się ewentualnych bakterii. Jeśli stan zapalny będzie bagatelizowany bądź nieodpowiednio leczony może dojść do powstania ropnia w piersi a wtedy jedyną metodą leczenia pozostaje zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz