Jak rozpoznać wole tarczycy


Jak rozpoznać wole tarczycy
W przypadku wielu dolegliwości, które mogą być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu tarczycy, szczególnie często możemy zaobserwować wole, związane z przerostem tego narządu. Rodzajów omawianej choroby jest kilka – wymienić można między innymi wole miąższowe, guzkowe czy też śródpiersiowe. Najtrudniejsze w rozpoznaniu oraz efektywnym leczeniu są jednak wole tarczycy określane mianem zamostkowych.

Pojawiają się one w formie niewielkich guzów, które powodują wspomniany przerost narządu. Trudność związana z ich wykryciem polega w głównej mierze na ich nietypowej lokalizacji, skutecznie utrudniającej pracę lekarzom. Powoduje to, iż wole w wielu przypadkach pozostają nierozpoznane przez bardzo długi okres, co w efekcie może zintensyfikować objawy związane chociażby ze stratą wagi czy intensywną biegunką, bądź wywołać nadczynność tarczycy, która polega na produkowaniu zbyt wielu hormonów. Najczęściej związane jest to z napadami duszności, nadwrażliwością na ciepło oraz kołataniem serca. Istnieje także możliwość pojawienia się stanu dokładnie odwrotnego, czyli niedoboru hormonów. Może to doprowadzić między innymi do pojawienia się obrzęków, a w skrajnych wypadkach nawet do depresji, impotencji czy pogorszenia pamięci.

Wole zamostkowe charakteryzują się więc tym, iż umiejscawiają się głównie za mostkiem, co, jak zostało wspomniane, w sposób znaczący utrudnia ich dokładną lokalizację. Przerost tarczycy, w sytuacji gdy zachodzi za klatkę piersiową, może również doprowadzić do przesunięcia tchawicy powodując jej ucisk, czego efektem będą dodatkowe objawy.

Obserwacja objawów

W jaki więc sposób wole zamostkowe są przez lekarzy rozpoznawane? W pierwszym etapie diagnozy istotną rolę pełni analiza objawów pacjenta. Jak już zostało wspomniane, najczęściej w przypadku tego typu dolegliwości pacjenci skarżą się na spadek wagi, migotanie przedsionków oraz nadmierną potliwość. Często pojawia się również uczucie głodu, osłabienie mięśni oraz drżenie rąk. W przypadku tego typu objawów, lekarze podejmują się przeprowadzenia badań hormonalnych, aby potwierdzić ewentualną nadczynność bądź niedoczynność tarczycy.

Jeżeli natomiast wole nie są wyczuwalne podczas badania odcinka szyjnego, lekarz zleca wykonanie RTG klatki piersiowej oraz badanie scyntygraficzne z użyciem jodu radioaktywnego. Tego typu zabiegi dostarczają ostatecznego potwierdzenia wystąpienia woli zamostkowych. Bardzo często pomocne dla lekarza okazują się również objawy typowe dla nieprawidłowego funkcjonowania tchawicy, która może być uciskana. Wole, w miarę rozwoju choroby, mogą przemieszczać się z szyi właśnie pod klatkę piersiową – należy więc dokładnie obserwować pojawiające się objawy, a następnie skonsultować swój stan z lekarzem.

W jaki sposób wole zamostkowe są leczone

Proces leczenia woli zamostkowych, z racji ich położenia, jest często utrudniony. W przypadku głębokiego przerostu, często jedynym rozwiązaniem jest operacja polegająca na rozcięciu klatki piersiowej. W mniej zaawansowanych przypadkach stosuje się zazwyczaj metody farmakologiczne, opierające się w głównej mierze na preparatach przeciwtarczycowych bądź jodzie radioaktywnym.

Nie można zapominać o tym, jak ważne jest dokładne obserwowanie objawów, które mogą mieć związek z przerostem tarczycy. Wole zamostkowe powinno bowiem leczyć się metodami radykalnymi, jednak, aby przyniosły one zamierzony skutek, niezbędne jest ich wcześniejsze wykrycie, dzięki czemu nie przedostaną się one głęboko pod klatkę piersiową.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Leczymytarczyce.pl – Znajdziesz tam między innymi czym to wole tarczycy, jak leczyć tarczycę oraz jak sobie z nią radzić w ciąży.

Dodaj komentarz