Jak rozwija się osteoporoza?


Osteoporoza

Jest jedną z najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób układu kostnego, na którą szczególnie narażone są kobiety w wieku średnim. Osteoporoza jest jednak nie tylko przypadłością pań, które wchodzą w okres klimakterium. Skąd biorą się problemy z tą chorobą? Kto jest na nią szczególnie narażony?
Jak zaczynają się problemy z osteoporozą?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób rozwija się ta choroba i jakie czynniki mogą do niej doprowadzić. Podstawą staje się tu docenienie tak ważnego elementu naszej diety, jakim jest wapń. To właśnie on tworzy nasze kości, to on odpowiada za ich dobry stan. Błędne jest jednak założenie, że wapń to tylko mocne kości. Jest on również bardzo ważny dla pracy serca oraz mięśni szkieletowych, ma jednocześnie ogromne znaczenie dla układu nerwowego. Odpowiednie stężenie wapnia we krwi jest bardzo ważne również ze względu na jego rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Same kości również wymagają zainteresowania oraz troski. W nich też zachodzą ciągłe przemiany. Stare kości się wciąż niszczone i zastępowane nowymi, a proces taki przebiega z różnym natężeniem w różnych okresach życia człowieka. W okresie dojrzewania proces tworzenia się kości jest szczególnie silny, jednak z wiekiem jego intensywność spada. Około 30. roku życia kości osiągają swą największą gęstość. Później stopniowo zmniejsza się ich wytrzymałość, a to oznacza pierwsze problemy.

Warto pamiętać, że im mocniejsze są kości w swej szczytowej formie, tym większa ochrona przed chorobami w okresie późniejszym. Wypływa stąd prosty wniosek – z osteoporozą należy rozpocząć walkę już w pierwszych latach życia. Spożycie odpowiednich ilości wapnia u dzieci i młodzieży staje się zatem szansą na zdrowsze życie w okresie dojrzałym.

Komu w szczególności zagraża osteoporoza?

Badania potwierdziły, że osteoporoza może być wywołana przed wiele czynników. Sprzyja jej nie tylko dieta uboga w wapń, ale także brak aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz nadmierne ilości kawy. W przypadku kobiet czynnikami sprzyjającymi osteoporozie stają się dodatkowo zaburzenia związane z miesiączkowaniem (tu głównym problemem stają się zbyt rzadkie miesiączki) oraz zbyt wczesne wygaśnięcie czynności jajników, którego to efektem są liczne zmiany hormonalne.

Osteoporoza może być również wywołana przez czynniki genetyczne oraz naturalny proces starzenia się organizmu. Często pojawia się jako skutek innych chorób, przy czym wyjątkowo sprzyjają jej zaburzenia hormonalne oraz choroby tarczycy. Niewydolność nerek oraz choroby wątroby również mogą odbić się na kościach i doprowadzić do ich znacznego osłabienia. Osteoporoza bywa też w wielu przypadkach skutkiem dłuższego przyjmowania leków, a w grupie tych najbardziej ryzykownych znajdują się leki przyjmowane przez chorych na padaczkę.

Dodaj komentarz