Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?


Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej?
Dla każdego z nas oczywistym jest, że trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Okazuje się jednak, że większość dorosłych nie wie, jak robić to prawidłowo. Mycie zębów raz dziennie jest niewystarczające, a często szczotkowanie trwa również zbyt krótko. Część z nas zapomina również o konieczność płukania jamy ustnej i nitkowania zębów. Co zrobić, aby właściwie zadbać o piękny uśmiech i świeży oddech?

Podstawowe środki – pasta do zębów i płyn do płukania

Przede wszystkim zależy się zastanowić nad tym, jakich środków do higieny jamy ustnej powinniśmy używać:

  • pasta do zębów – wiele osób notorycznie stosuje pasty wybielające. W końcu dzięki nim zęby są ładniejsze i wyglądają na zdrowsze. Okazuje się jednak, że takie pasty nadmiernie ścierają szkliwo. Warto natomiast wybierać produkty z fluorem, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Powinny zawierać również środki ścierne i polerujące, które ograniczą ryzyko osadzania się kamienia nazębnego. Dodatkowo po specjalne pasty mogą sięgać po pasty o specjalnym składzie – z substancjami przeciwbólowymi czy łagodzącymi objawy nadwrażliwości,

  • płyn do płukania – tutaj najważniejszą zasadą jest to, aby w ogóle płynów do jamy ustnej używać. Jest to bardzo ważne, ponieważ samo szczotkowanie nie wystarczy, aby pozbyć się wszystkich resztek jedzenia i usunąć mikroorganizmów. Ponadto dzięki stosowaniu płynu do płukania na dłużej zachowamy świeży oddech.

Mycie zębów

Szczoteczka tradycyjna czy elektryczna – którą wybrać?

Oba wyjścia są dobre, pod warunkiem, że dobierzemy model odpowiedni do naszych potrzeb i będziemy wiedzieli, jak prawidłowo go używać:

  • szczoteczka tradycyjna – najczęstszym błędem popełnianym przy wyborze szczoteczki, jest niedopasowanie jej miękkości. Wybierając modele twarde narażamy dziąsła na uszkodzenia i podrażnienia, a także ścierają szkliwo. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szczoteczki średnie i miękkie,

  • szczoteczki elektryczne – takie modele pozwalają umyć zęby dokładniej, co zawdzięcza się temu, że główka działa o wiele szybciej i jest wprowadzana w drgania. Nowoczesne szczoteczki elektryczne odmierzają także czas mycia zębów, dzięki czemu mamy pewność, że szczotkowaliśmy je wystarczająco długo.

Jeśli chodzi o szczoteczki do zębów, bardzo ważne jest, aby po ich użyciu dokładnie je opłukać. Dodatkowo musimy także pamiętać, aby wymieniać je co najmniej raz na 2 miesiące – w przypadku szczoteczek elektrycznych możemy dokupić same końcówki.

higiena jamy ustnej

Pozostałe zabiegi jamy ustnej

Równie ważne, jak regularne mycie zębów, jest dokładne mycie języka, o czym większość z nas niestety zapomina. To właśnie na języku gromadzą się bakterie odpowiedzialne za próchnicę, nieprzyjemny zapach z ust czy też nadwrażliwość dziąseł. Aby go oczyścić, można użyć specjalnego urządzenia, czyli zamiatacza języka albo też szczoteczki do zębów.

N/ie zapominajmy też o nitkowaniu zębów. Pomiędzy nimi gromadzą się bowiem resztki jedzenia, a szczoteczka nie zawsze jest w stanie wyczyścić szczelin. Pamiętajmy, że czynność tę należy wykonywać przed właściwym szczotkowaniem zębów.

Dodaj komentarz