Jak sprawić, by problemy z okularami wyparowały?


zaparowane-okulary

W czasie chłodnych i wilgotnych dni człowiek może napotkać na wiele problemów. Jednym z nich są zaparowane okulary. Należy pamiętać, że nie tylko utrudniają one widzenie, ale mogą także spowodować realne zagrożenie, np.: podczas jazdy rowerem. Co zrobić w tej sytuacji?
W niskiej temperaturze część pary wodnej zawartej w powietrzu ulega skropleniu i osiada na powierzchni soczewek okularowych. Osoby noszące okulary znają to uciążliwe zjawisko, szczególnie przy wchodzeniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Jednak para na okularach może się też pojawić np. podczas biegania, kiedy wydycha się powietrze ustami albo w trakcie tak prozaicznych czynności jak picie gorących napojów. Można tego doświadczyć również w gorące dni, np. kiedy wysiada się z klimatyzowanego samochodu i od razu trzeba zdjąć okulary, żeby je przetrzeć z powodu zaparowania.

Zamglone oznaczają niebezpieczne

Zaparowane okulary nie tylko utrudniają widzenie, ale mogą spowodować realne zagrożenie, np. podczas szybkiej jazdy rowerem. Ograniczona widoczność utrudnia sprawną i prawidłową reakcję na przeszkody występujące na trasie. W takich okularach łatwo się także potknąć. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci noszących okulary. Kiedy w zimie, podczas przerwy, wbiegają z podwórka szkolnego do budynku, zanim ich okulary odparują, po prostu nic nie widzą. Łatwo więc o wypadek. W tej sytuacji rodzi się pytanie, co zrobić. Na zaparowane okulary skuteczna jest powłoka OPTIFOG, czyli zmodyfikowana powłoka antyrefleksyjna, której wierzchnia warstwa posiada właściwości hydrofilowe (dosłownie: wodolubne). – Oznacza to skłonność do łączenia się z wodą, ale bez tendencji do jej wchłaniania – mówi Hanna Czyżewska specjalista ds. produktu w firmie JZO – Ta powłoka antyrefleksyjna nie tylko zapobiega zaparowywaniu okularów. Zwiększa przejrzystość soczewek, bo redukuje szkodliwe refleksy światła od ich powierzchni. To podnosi komfort widzenia i niweluje efekt szybkiego męczenia się oczu, np. związany z wielogodzinnym wytężaniem wzroku, podczas prowadzenia samochodu, czytania lub pisania. Wielowarstwowy antyrefleks chroni też soczewkę przed zarysowaniem oraz ułatwia użytkowanie soczewek. Warstwa antystatyczna powoduje, odpychanie kurzu, a oleofobowa zmniejsza przyleganie cząsteczek tłuszczu do powierzchni soczewek, tym samym ułatwia usuwanie zabrudzeń – dodaje Hanna Czyżewska.

Kupując okulary z powłoką OPTIFOG, otrzymujemy butelkę z aktywatorem oraz chusteczkę do pielęgnacji soczewek okularowych. Na każdą stronę soczewki z powłoką OPTIFOG należy nanieść jedną kroplę płynu aktywującego i wytrzeć do sucha. Wystarczy aktywację przeprowadzić średnio raz w tygodniu, żeby okulary nie zaparowywały. Kiedy jesteśmy w wilgotnym pomieszczeniu np. na basenie lub podczas deszczu soczewki trzeba starannie wycierać do sucha, nie pozostawiając ich do samoistnego wyschnięcia.
Żeby sprawdzić, jak działa powłoka hydrofilowa (wodolubna) na soczewkach OPTIFOG wystarczy przytrzymać okulary nad kubkiem z parującą, gorącą wodą. Wtedy doskonale widać, że soczewki z tą powłoką nie zaparowują.

Dodaj komentarz